GeriDünya AİHM'den Türkiye'ye Sarkisyan cevabı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AİHM'den Türkiye'ye Sarkisyan cevabı

AİHM'den Türkiye'ye Sarkisyan cevabı
refid:13111565 ilişkili resim dosyası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın Azerbaycan'daki Hocalı katliamının emrini verdiği iddialarıyla ilgili yargılanmasını talep eden Asılsız Ermeni İddiaları ile Mücadele Derneği'nden (ASİMDER) belge istedi.

ASİMDER Başkanı Göksel Gülbey, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sarkisyan'ın, Azerbaycan'daki Hocalı katliamıyla ilgili yargılanması için başvurdukları AİHM'den kendilerine cevap geldiğini söyledi.    

AİHM'den gelen yazıda, başvurularının işleme konulduğunun belirtildiğini, başvuruyla ilgili belgelerin 8 Ocak 2010 tarihine kadar mahkemeye gönderilmesinin istendiğini ifade eden Gülbey, şunları söyledi:

“Başvurumuza cevap gelmesi bizi sevindirmiştir. Mahkeme bizden Sarkisyan ile ilgili belge istiyor. Biz elimizdekilere ilave olarak Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosluğundan, ellerinde başka belge varsa göndermelerini istedik. Gelince en kısa sürede usulüne uygun hazırlayıp başvurumuzu belge ve bilgilerle yeniden sunacağız.”

Sarkisyan'ın, Hocalı katliamının hesabını vermesi gerektiğini vurgulayan Gülbey, şöyle devam etti:

“AİHM'nin adil karar vereceğine inanıyoruz. Çünkü Sarkisyan 1992 yılında Hocalı'da katliamları yapan kuvvetlerin komutanlığını yapmış, bu kuvvetleri organize ederek yüzlerce insanın ölüm emrini vermiş ve bizzat kendisi de bu katliama katılmıştır. 1992'de Hocalı'da yapılan katliamın daha kanı kurumadı. Bu dönemde 1 milyon 200 bin Azerbaycan vatandaşı yurdunu terk etmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle Sarkisyan AİHM'de yargılanmalı.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle