GeriDünya Ahmet Hakan'a saldırı hakkında ABD Büyükelçiliği'nden açıklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahmet Hakan'a saldırı hakkında ABD Büyükelçiliği'nden açıklama

Ahmet Hakan'a saldırı hakkında ABD Büyükelçiliği'nden açıklama

Ahmet Hakan'ın uğradığı saldırıyla ilgili olarak ABD Büyükelçiliği Twitter üzerinden, "İfade özgürlüğü kaba kuvvet ile susturulamaz" açıklamasında bulundu. İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ve Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom da saldırıyı kınayan mesajlar yayınladı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın İstanbul'daki evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğramasının ardından ABD Büyükelçiliği konuyla ilgili bir tweet attı.

Hem İngilizce hem de Türkçe olarak atılan tweet'te, "Gazetecileri şiddet ile korkutmayı amaçlayanlar, kazanılamayacak bir savaş vermektedirler. İfade özgürlüğü kaba kuvvet ile susturulamaz" denildi.

 

İNGİLİZ BÜYÜKELÇİ: SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, gazeteci Ahmat Hakan’a yönelik saldırıyı şiddetle kınadığını ifade etti. Moore, “Kimse görüşlerinden dolayı tehdit edilemez, şiddet göremez.” dedi.

İngiltere Büyükelçisi Richard Moore’un Twitter hesabından yaptığı açıklama şu şekilde: “Ahmet Hakan'a yapılan saldırı kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum, kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kimse görüşlerinden dolayı tehdit edilemez, şiddet göremez. Basın-ifade özgürlüğü işleyen bir demokrasinin en önemli aracıdır. Bu özgürlükleri korumak herkesin görevidir.”HOLLANDA'NIN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU DA KINADI

Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom da saldırıyı bir tweet'le kınadı. Schuddeboom İngilizce yaptığı paylaşımda, "Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, utanç verici bir saldırı sonucu yaralandı. Basın özgürlüğü vazgeçilmezdir. Ahmet Hakan'a acil şifalar diliyorum" ifadesini kullandı.