GeriDünya Afrika'nın sıcağı Avrupa'yı yaktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afrika'nın sıcağı Avrupa'yı yaktı

Afrika'nın sıcağı Avrupa'yı yaktı

Güney Asya ve Japonya’nın ardından, Avrupa’nın neredeyse tamamı da aşırı sıcak havalarla kavruluyor. Afrika’dan gelen sıcak hava dalgasıyla, bazı Avrupa ülkelerinde derecelerin 47 dereceyi göstermesi bekleniyor.

‘Yoksul kıta’ Afrika, yüzyıllarca kendisini sömüren ‘zengin kıta’ Avrupa’ya gönderdiği sıcak hava dalgasıyla sonunda yapacağını yaptı. Afrika üzerinden gelen aşırı sıcak hava dalgası, son birkaç gündür Avrupa’yı tam anlamıyla kavuruyor. İspanya ve Portekiz’de bugün Avrupa tarihinin sıcaklık rekorunun kırılması bekleniyor. Avrupa’nın sıcaklık rekoru, Temmuz 1977’de 48 derece ile Yunanistan’ın başkenti Atina’da kırılmıştı. İspanya’nın ve Portekiz’in güneyinde bugün sıcaklıkların 47 dereceyi geçmesi ve eski rekoru en azından ‘egale’ etmesi bekleniyor. Meteogroup isimli hava durumu tahmin şirketi, Avrupa’da bugün tarihin en yüksek sıcaklık rekoru kırılma ihtimalinin yüzde 40 olduğunu açıkladı. Portekiz’de gece sıcaklıklarının bile ülke genelinde ortalama 25-30 derece olması bekleniyor. Fransa’da özellikle başkent Paris’te çok sayıda yaşlının aşırı sıcak nedeniyle hastanelere kaldırıldığı açıklanırken, İtalya’da turistlerin yoğun olduğu başkent Roma, Floransa ve Venedik kentlerinde de sıcaklıklar oldukça bunaltıcı. Kısa süre önce Atina yakınlarında çıkan orman yangınları nedeniyle yaklaşık 80 kişi hayatını kaybetmişti.

KORSİKA’DA İSE SEL VAR

Geneli sıcaktan ‘kavrulan’ Fransa’nın güneydoğusundaki Korsika Adası’nda ise bir kanyonda meydana gelen selde 5 kişi hayatını kaybetti, bir kişi kayboldu. Yetkililer, bölgede fırtına olacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. Dağlık bölgede yer alan Zoicu kanyonunda yürüyüş, tırmanma ve dağcılık faaliyetleri yapılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle