Dünya Afganistan'da üç gazeteci öldürüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'da üç gazeteci öldürüldü

Afganistan`da görev yapan 3 yabancı gazeteci, dün Taliban`a bağlı güçlerce pusuya düşürülerek öldürüldü.

Sydney Morning Herald adlı gazetenin Afganistan muhabiri Paul McGeough, aralarında Fransız kadın gazeteci Johanne Sutton`un (34) da bulunduğu Fransız ve Alman gazetecilerin, Kuzey İttifakı`na ait zırhlı bir araca, makineli tüfek ve havan toplarıyla ateş açılması sonucu öldüklerini söyledi.

McGeough, Sutton`un Uluslararası Radio France`da(RFI), diğer Fransız gazeteci Pierre Billaud`un (31), merkezi Luxembourg`da bulunan RTL radyosunda çalıştığını bildirdi. Ölen Alman gazetecinin de Stern dergisi çalışanı olduğu belirtildi.

Kendisinin de aynı araçta olduğunu anlatan McGeough, Kuzey İttifakı Komutanı Hasan`ın önderliğinde, kuşatma altındaki bir Taliban siperini görmeye gittikleri sırada saldırıya uğradıklarını bildirdi.

Saldırının nerede meydana geldiğini açıklamayan McGeough, araçta6 gazeteci bulunduğunu, fırlatılan bir bombanın araca çarptıktan sonra yere düşerek patladığını söyledi.  

McGeough, aracın, patlamanın şiddetiyle devrildiğini, ölen gazetecilerin cesetlerinin, İttifak güçlerince bölgeden alındığını kaydetti.

RFI, Sutton`un, Afganistan`ın kuzeyinde, Taliban`ın düşürdüğü pusuda öldüğünü duyurmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle