GeriDünya Abromowitz: ABD Irak'tan acilen çıkmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abromowitz: ABD Irak'tan acilen çıkmalı

ABD'nin eski Ankara büyükelçilerinden Morton Abramowitz, Başkan George W. Bush'un, Irak'ta acilen bir yıl içinde Amerikan askerlerinin çekilmesi, erken seçimler, siyasi güç ve askeri güvenliğin Iraklılar'a tam teslimini içerecek ''başarılı bir çıkış stratejisi'' geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Abramowitz, Time dergisinde yer alan yazısında, ABD'nin Irak'ta başarısız olduğunu ilan etmek için çok erken olduğunu, buna karşılık ABD'de, Irak'ta ne yapıldığının bilinmediği ve Iraklılar'ın desteğinin kaybedildiği inancının bulunduğunu kaydetti.

Büyükelçi Abramowitz, Irak'ta askeri görevin NATO'ya ve egemenliğin Irak'a siyasi devri meselesinin BM'ye bırakılabileceği inancının çekici olmasına karşılık NATO'nun, mevcut çatışmaları önleyebilecek kadar asker göndermesine imkan bulunmadığı, BM'nin ise Irak'ın siyasi geleceğini şekillendirme kapasitesinin şüpheli olduğunuifade etti.

Carnegie Endowment adlı düşünce kuruluşunun başı Abramowitz, bu çerçevede Başkan Bush'un, Irak'ta erken seçim, siyasi güç ve askeri güvenliğinin Irak hükümetine tam teslimi ve Amerikan güçlerinin bir yıl içinde Irak'tan çekilmesini içerecek başarılı bir çıkış stratejisini belirlemesinin yerinde olacağını yazdı.

Irak'ı erken terketmenin olası bedelinin büyük olduğunu, istikrarsızlık hatta iç savaşa yol açabileceğini, Arap dünyasında prestij ve etki kaybı yaratarak teröristleri cesaretlendireceğini, askeri güç kullanmaya yönelik siyasi kabiliyette ciddi düşüşe yol açabileceğini belirten Abramowitz, bu durumun aynı zamanda, Irak'ta kalmanın bedeliyle de karşılaştırılması gerektiğini ifade etti.

Abramowitz, eğer en kötüsü olur da Amerikan yönetimi Irak'ta kalmayı tercih ederse, Amerikan can kaybı, harcamaları, müttefiklerle sürtüşmeler, diğer iç ve dış önceliklerin bir kenara itilmesi ve başarının belirsizleşmesi gibi daha büyük bedellerin de ödenebileceği konusunda Bush'un kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini belirtti.

Morton Abramowitz, Irak'ta başarının büyük bir kazanım olacağını ve bu uğurda savaşmanın yerinde olduğunu söyledi. Ancak Abramowitz, ABD'nin aynı zamanda başarısızlığa da, ne kadar travmatik olursa olsun dayanabileceğini, bunu geçmişte de yaptığını, muhtemelen gelecekte de yapacağını söyledi. Abramowitz, ''başarısız olmayacağımızı umuyorum. Ancak olursak da, hayatta kalacağımıza güvenebiliriz'' dedi.

''IRAK'A GÖNDERECEK ASKER KALMADI''

Amerikalı Emekli General Barry McCaffrey de, yine Time dergisine yazdığı yazıda, ''Irak'a gönderecek Amerikan askeri kalmadı'' dedi. McCaffrey, Amerikan ordusuna en az 80 bin asker eklenmesine ihtiyaç olduğunu belirtti. Amerikan ordusunun savaşçı güçlerinin yüzde 70'inin Afganistan, Irak, Güney Kore'de bulunduğunu belirten McCaffrey, ''bu kadar çok yerde bu kadar kas gücü kullanmayı sürdürebilir misiniz? Bunun cevabı hayır'' dedi. ABD'nin hemen harekete geçerek ordusuna en az 80 bin asker kazandırmak zorunda olduğunu belirten McCaffrey, 9 Ulusal Muhafız tugayının gelecek 18 ayda aktif hale getirilerek kullanılması olduğunu kaydetti.

Bir an önce siyasi otoritenin Iraklılar'a devri fikrine karşı çıkan McCaffrey, bunun gerçekleşeceği 30 Haziran tarihinin fazla erkenolduğunu ve bu hükümetin hiçbir siyasi meşruiyetinin bulunmayacağını belirtti. McCaffrey, Irak'ın ABD'ye ayda 4 milyar dolara mal olduğunu da hatırlattı.

ABD'nin Irak'a 2 ila 10 yıl arasında yatırım yapmak zorunda olduğunu savunan McCaffrey, bu işin içinden bir an önce çıkma girişiminin büyük bir karışıklığa neden olacağını ve ABD'nin gelecek 20 yılda uluslararası rolüne zarar vereceğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle