GeriDünya ABD'nin vurduğu konvoyda aşiret reisleri vardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'nin vurduğu konvoyda aşiret reisleri vardı

ABD uçaklarının 20 Aralık’ta Afganistan’ın doğusundaki bölgede vurduğu konvoyda terörist değil, yalnızca aşiret liderleri ve ileri gelenlerin bulunduğu bildirildi. Afganistan'daki geçici yönetimin başbakanı Hamid Karzai’nin, konvoyun vurulduğu doğu bölgesinde, ABD’nin hava saldırılarını durdurmasını isteyeceği bildirildi.

Afganistan’daki Paktia eyaletinden gelen ve ileri gelenlerin oluşturduğu heyetin başkent Kabil’e geldiği ve burada yaptıkları incelemeler sonucu, vurulan konvoydakilerin, 22 Aralık’ta Hamid Karzai başkanlığında göreve başlayan geçici Afgan hükümetinin devir teslim törenine katılmak üzere Kabil’e giderken çeteler yüzünden yollarını değiştirmek zorunda kaldıkları ortaya çıktı.

Şura sözcüsü Abdülhakim Munib, yolunu değiştirmek zorunda kalan konvoyun, Gardez kentinin 20 kilometre güneyinde Amerikan uçaklarının bombardımanına maruz kaldığının anlaşıldığını belirtirken, Khost Şurası’nın konvoyun yolunu değiştirdiğinden Amerikalıların yanı sıra Karzai’yi haberdar ettiğini ancak Karzai’nin kardeşine ulaşılabildiği için bombardımanın engellenemediğini söyledi.

Munib, ‘‘Engellenemeyen bombardımanda 65 kişi öldü, 40 kişi yaralandı’’ derken, ABD Savunma Bakanlığı bu iddiaları reddediyor ve konvoyda terörist Usame Bin Ladin’in örgütü El Kaide militanlarının bulunduğunu öne sürüyor.

BOMBARDIMAN DURSUN

Bu arada, geçici yönetimin başbakanı Hamid Karzai’nin , aşiret reislerini taşıyan kafilenin vurulduğu doğu bölgesinde, ABD’nin hava saldırılarını durdurmasını isteyeceği bildirildi.

Paktia aşiretinin sözcüsü ve temsilcisi Abdül Hakim Munib, Kabil’de düzenlediği basın toplantısında, ‘‘Karzai, Amerikan bombardımanının durdurulması talebinde bulunacağına ilişkin söz verdi. Karzai, olayın doğruluğunu kanıtlamak ve suçluları bulmak için bir ekip atadığını söyledi’’ diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle