Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB'den tartışılacak 'Kıbrıs' kararı

  Hürriyet Haber
  28.04.2009 - 11:44 | Son Güncelleme:

  Avrupa Adalet Mahkemesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki mülkiyet sorunuyla ilgili Rum kesimi mahkemelerinin verdiği kararları geçerli sayacağını açıkladı.

  Kıbrıs Barış Harekatı'ndan sonra KKTC'de kalan mülkünün bir İngiliz çiftine satıldığını gerekçe göstererek Rum mahkemesinde dava açan bir Rum vatandaşı haklı bulunarak, mülkiyetin kendisine verilmesi kararlaştırılmıştı.

  Avrupa Adalet Divanı da Rum mahkemesinin verdiği bu kararı onayladı. Kıbrıs Barış Hareketi'nin ardından KKTC'den 170 bin Rum, Güney Kıbrıs'a göç etti. KKTC'de kalan Rum mülklerinin büyük bir çoğunluğu başta İngilizler olmak üzere yabancılara satıldı.

  Adalet Divanı, Kıbrıs'taki mülkiyet sorunuyla ilgili Rum mahkeme kararlarının, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde dikkate alınması gerektiğini belirtti.

  KKTC EKONOMİSİNİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK

  Kuzey Kıbrıs'ta eski Rum arazisine sahip olan yabancıları tedirgin eden kararın, emlak yatırımlarını, dolayısıyla da KKTC ekonomisini olumsuz etkilemesi bekleniyor.  

  İNGİLİZ MAHKEMESİ GÖRÜŞ İSTEMİŞTİ

  Kıbrıslı Rum Meletis Apostolidis, Kuzey Kıbrıs'ta 1974 öncesinde sahip olduğu araziye villa inşa eden İngiliz David-Linda Orams çifti hakkında, Rum Kesimi'nde dava açmış ve mahkeme arazinin iadesi ile tazminat kararı almıştı.

  Kıbrıslı Rum Meletis Apostolidis, icra edilmesi talebiyle kararı İngiliz mahkemelerine taşımış, İngiliz mahkemeleri de Avrupa Adalet Divanı'ndan görüş sormuştu. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı