GeriDünya AB'den Gürcistan'a vize kolaylığı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'den Gürcistan'a vize kolaylığı

Avrupa Birliği (AB), Gürcistan ile vize kolaylığı ve geri kabul anlaşması imzaladı.

AB Dönem Başkanı İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, içişlerinden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Cecilia Malmström ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze'nin Brüksel'de imzaladığı anlaşmayla Gürcü vatandaşları, AB vizesi için başvuru ücreti olarak 60 avro yerine 35 avro ödeyecek.

Anlaşmayla 12 yaşından küçük çocuklar, emekliler, engelliler, öğrenciler, sivil toplu örgütü temsilcileri ve AB'de yakın akrabası bulunanlar vize ücretinden muaf tutulacak.

Vize için talep edilen belge sayısını azaltan ve işlem süresini azami 10 gün olacak şekilde kısaltan anlaşmayla, işadamları ve TIR sürücüleri gibi AB'ye sık sık seyahet eden meslek grupları için uzun dönemli ve çok girişli vizeler verilecek.

AB ayrıca Gürcistan'da diplomatik pasaport sahiplerinden vize talep etmeyecek.

İçişlerinden sorumlu AB Komiseri Malmström, vize kolaylığı anlaşmasının AB-Gürcistan ilişkilerinde önemli bir somut adım olduğunu belirterek AB'in "Gürcü vatandaşlarına açığım" mesajını verdiğini söyledi.

Genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu AB Komisyonu Üyesi Stefan Füle ise vize kolaylığını, Gürcistan'ı AB'ye yaklaştırma taahhüdü çerçevesinde getirdikleri ifade etti.

AB 2006 yılından bu yana Rusya, Ukrayna, Moldova, Bosna Hersek ve Arnavutluk'la vize kolaylığı anlaşması imzaladı. Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya ile vizeleri kaldıran AB, bu yıl sonunda Bosna Hersek ve Arnavutluk'u da vize istemediği ülkeler arasına eklemeyi hedefliyor.

AB, vizesiz seyahat için Ukrayna, Rusya ve Moldova ile de müzakereler yürütüyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle