GeriDünya AB'de Türkiye'ye platform yolu açılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'de Türkiye'ye platform yolu açılıyor

Avrupa Birliği'nin geleceğinin tartışılacağı ve şekilleneceği ‘‘AB Platformu’’ içinde Türkiye'nin yer alıp almaması konusunda AB'nin tutumu değişiyor.

Geçen ay AB Dönem Başkanı sıfatıyla bu konuda görüş belirten Belçika Başbakanı Guy Verhofstad, AB üyeleri ve adaylarının yer alacağı bu platformda Türkiye'ye yer verip veremeyecekleri konusunda herhangi bir karara varamadıklarını belirtmişti. AB'nin bu tutumu, Türkiye'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma konusundaki tutumuna bağlanmıştı.

Dün ise Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel bu yöndeki bir soruya, ‘‘Büyük bir ihtimalle Türkiye bu platformda yer alacak~’’ şeklinde cevap verdi. Michel, ‘‘Türkiye'ye ilişkin henüz hiç bir karar alınmadı. Ancak birçok AB ülkesi Türkiye'nin bu platforma dahil edilmesini istiyor’’ dedi.

Belçika Dışişleri Bakanı, bu platformda yer alacak adaylardan, tam üyelik müzakerelerine başlamış olanlarla henüz müzakere masasına oturmayanlar arasında statü farkı olabileceğini de belirtti ve ‘‘Bu durumda eğer Türkiye platforma kabul edilirse, statüsü diğer aday ülkelerinkinden farklı olacak. Türkiye'ye de platformda yer vermek istiyoruz. Fakat ilk önce buna ilişkin nihai kararı vermek durumundayız’’ şeklinde konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle