Dünya AB'de Ek Protokol'ün imza süreci başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'de Ek Protokol'ün imza süreci başladı

AB Komisyonu, Türkiye'nin Ankara Anlaşması Uyum Protokolü'nün metnine ilişkin mutabakat mektubunu aldığını ve imza sürecinin başladığını teyit etti.

AB Komisyonu sözcüleri, günlük olağan basın toplantısında yaptıkları açıklamada, Komisyon'a ulaşan mektupta Türk tarafının Protokol metnine mutabakatını bildirdiğini duyurdular ve “imza süreci başladı” dediler.   
  
Uyum Protokolü'nün imzalanmasına ilişkin “ön mutabakat mektup değişimi”nin bu şekilde tamamlanmasının ardından, söz konusu metin,  AB üyesi ülkelerin Brüksel'deki daimi temsilcilerinden oluşan Daimi Temsilciler Konseyi (COREPER) ve AB dışişleri bakanlarından oluşan AB Genel İşler Konseyi'nin onaylarına sunulacak.
  
TBMM ONAYI GEREKİYOR

Metin'in Avrupa Parlamentosu'nun bilgi ve görüşlerine de aktarılmasının ardından Ankara Anlaşması Uyum Protokolü, AB'nin yürütme organı olan AB Komisyonu ve Türkiye tarafından imzalanacak. Anlaşmanın Türkiye açısından yürürlüğe girmesi için TBMM'nin onayı da gerekiyor. Anlaşma, bu aşamaların tamamlanmasının ardından yürürlüğe sokulabilecek.
  
Komisyon, Protokol imza sürecinin, “17 Aralık zirvesinde belirlendiği gibi”, Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin başlayacağı 3 Ekim tarihinden önce tamamlanmış olacağını, bu konuda ”güvence verildiğini” açıkladı.
  
Diplomatik çevreler, Türkiye'nin mutabakat mektubunun Brüksel'e ulaşmasından sonra “Top AB'de” diyor ve AB prosedürleri gereği onaylar isteneceğini, söz konusu onay aşamalarında Kıbrıslı Rumların ”bazı sorunlar çıkarabileceklerini”, süreçte gecikme olmamasının AB'ye bağlı kaldığını ifade ediyorlar.

HRİSOSTOMİDİS: İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ İÇİN BİR ADIM 
  
Güney Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Kipros Hrisostomidis, “Türkiye'nin Gümrük Birliği Protokolü'nü imzalamasının, Türkiye ile Güney Kıbrıs arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde bir adım olacağını” söyledi.
  
Hrisostomidis, “protokol metninde, 'Kıbrıs cumhuriyetini tanımadığı yönünde hiçbir ifade yer almadığını” kaydetti.
  
Sözcü Kipros Hrisostomidis, Rum hükümetinin protokolün en erken zamanda imzalanmasını istediğini de yineledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle