Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'den Kuzey Kore'ye 'B-52' ile gözdağı

  AA / CİHAN
  10.01.2016 - 09:36 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kore'nin geçtiğimiz hafta hidrojen bombası denediğini iddia etmesinin ardından Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait nükleer silah taşıma kapasiteli bir B-52 bombardıman uçağı, bugün Güney Kore hava sahasında alçak uçuş yaptı.

  ABD ordusundan yapılan açıklamada, Pasifik Okyanusu'ndaki Guam Adası'nda bulunan hava üssünden kalkan Amerikan B-52 bombardıman uçağına bir Amerikan F-16'sı ile bir Güney Kore F-15 savaş uçağının eşlik ettiği, Güney Kore'deki Osan Hava Üssü civarında alçak uçuş yaptığı, daha sonra B-52'nin Guam'a geri döndüğü belirtildi.

  Başkent Seul'un güneyindeki Osan, Kuzey Kore sınırına yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunuyor. ABD ordusunun açıklamasında, "Uçuş, Kuzey Kore'nin yakın tarihteki provokatif hareketine bir cevap niteliğindedir" denildi.

  ABD'li Korgeneral Terrence O'Shaughnessy, "ABD, konvansiyonel güçlerimiz ile nükleer şemsiyemizin sağladığı caydırıcılık kapsamında, Güney Kore'yi savunma ve Kore Yarımadası'ndaki istikrarı sağlama konusundaki sarsılmaz taahhüdünü koruyor" açıklamasını yaptı.

  ABD Deniz Kuvvetleri'nden Amiral Harry B. Harris de bu uçuşun, ABD'nin Güney Kore ve Japonya'daki müttefiklerine verdiği taahhütlerin göstergesi olduğunu söyledi. Harris, "Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesi, uluslararası yükümlülüklerin açık ihlalidir" ifadesini kullandı.    

  Hidrojen bombası testi: Kuzey Kore yalan mı söylediHidrojen bombası testi: Kuzey Kore yalan mı söyledi?

  BÜYÜK TEPKİ ÇEKMİŞTİ
  Kuzey Kore'deki nükleer tesislerin yakınlarında, 6 Ocak'ta meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yayınlayan merkezi televizyon kanalı, hidrojen bombası testi gerçekleştirildiğini duyurmuştu. Kuzey Kore'nin nükleer testi bölgede ve dünyada büyük tepkiye yol açmıştı. Başta ABD olmak üzere uluslararası toplumun bazı kesimleri ise yapılan incelemelerin, başarılı bir hidrojen bombası patlamasıyla örtüşmediğini bildirmişti.   

  Kuzey Korenin nükleer bomba testine dünyadan tepki yağdıKuzey Kore'nin nükleer bomba testine dünyadan tepki yağdı

  Türkiyeden Kuzey Koreye kınamaTürkiye'den Kuzey Kore'ye kınama

   

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı