GeriDünya ABD'de uçaktan dinamit çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de uçaktan dinamit çıktı

ABD'de uçaktan dinamit çıktı
refid:4982907 ilişkili resim dosyası

ABD bağlantılı uçuşlarda bir gün içinde tam 7 uçakta birden güvenlik paniği yaşandı. Arjantin'den ABD'ye giden bir uçaktaki yolculardan birinin bagajında dinamit lokumu bulundu.

Buenos Aires'ten Houston kentine gelen Continental Airlines uçağından inen yolcuların bagajları güvenlik kontrolünden geçirilirken özel eğitimli köpekler, bir valizde patlayıcı madde bulunduğunu tespit etti.

Aranan valizin içinden bir dinamit lokumu çıktı.

Valizin sahibi olan 21 yaşındaki Amerikalı üniversite öğrencisi, hemen tutuklandı.

Öğrencinin, ilk ifadesinde, madencilik alanında çalıştığını, dolayısıyla patlayıcılara ilgisi olduğunu ve dinamit lokumunu, Bolivya'da bir madenden ”hatıra” olarak aldığını söylediği belirtildi.

Olayın terörizm bağlantılı olmadığı kanısına varılırken öğrencinin, yine de mahkemede suçlu bulunması durumunda 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği bildirildi. ABD yasalarına göre uçaklarda her türlü patlayıcı madde taşımak yasaklanmış bulunuyor.

Güvenlik paniği yaşanan diğer uçaklardaki olaylar da şöyle gerçekleşti:
- Phoenix kentinden Charlotte'a uçmakta olan US Airways'a ait bir uçak, bir yolcunun uçak personeliyle kavga etmesi üzerine Oklahoma City'ye indirildi ve yolcu gözaltına alındı.
- İngiltere'den Chicago'ya uçan American Airlines'a ait bir uçak, ayrıntısı açıklanmayan bir “güvenlik kaygısı” üzerine yol üzerindeki Bangör kentine indirildi. Bazı yolcular, kelepçelenmiş bir kişinin polis otosuna bindirilerek götürüldüğünü söyledi.
- Corpus Christi'den Bakersfield'a uçmakta olan bir Continental uçağında personelin “tuvaletteki aynanın kaybolduğunu” fark etmesi üzerine uçak El Paso'ya indirildi. Yolcular güvenlik aramasından geçti ve sorgulandı.
- Philadelphia'dan Bradley'e uçan bir US Airways uçağında boş bir koltukta bıçak bulunması üzerine panik yaşandı, ancak tutuklanan olmadı.
- New York'tan İrlanda?nın başkenti Dublin'e gitmekte olan bir Aer Lingus uçağı, bomba ihbarı üzerine İrlanda'nın batısında bir havaalanına indirildi, ancak aramada bomba bulunamadı.
- Chicago'dan kalkacak olan bir United Airlines uçağına binmek istemeyen bir çocuk, yetkililere göre “uygunsuz” şekilde bağırınca, uçağın kalkışı saatlerce gecikti.
ABD'de havaalanlarında “bomba” sözünün sadece telaffuz edilmesi, yolcuların tutuklanmasına ve seferlerin aksamasına yetiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle