GeriDünya ABD'de telekulak skandalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de telekulak skandalı

ABD'de federal temyiz mahkemesi, yargıç Anna Diggs Taylor'ın Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansının "terörist gözetim programı" çerçevesinde telefon dinleme uygulamasının durdurulmasına ilişkin hükmünü iptal etti.

Temyiz mahkemesi, 2'ye karşı 1 oyla hükmü iptal ederken, yapılan açıklamada, iptal kararının, "davacının bu uygulamadan bizzat etkilenmediği", dolayısıyla da bu uygulamayı durduramayacağı gerekçesiyle alındığı belirtildi.

Taylor, 17 Ağustos 2006'da hükümetin izinsiz telefon dinlenmesinin anayasaya aykırı olduğu kararını vermiş ve insanların konuşma ve özel hayatının gizliliği haklarını ihlal ettiğini belirterek, uygulamanın derhal durdurulmasını emretmişti.

Amerikan vatandaşlık Hakları Derneği, izinsiz telefon dinleme uygulamasının mesleklerini yapmalarını güçleştirdiğini söyleyen gazeteciler, akademisyenler ve avukatlar adına uygulamaya karşı dava açmıştı, ancak hükümet, uygulamanın başkanın yetkileri dahilinde olduğunu savunmuş ve davayı temyize götüreceklerini duyurmuştu.

ABD'de Aralık 2005'te on milyonlarca Amerikalının ülke içi bütün telefon konuşmalarının kayıtlarının telefon şirketleri tarafından elektronik haberleşmenin izlenmesinden sorumlu Ulusal Güvenlik Ajansı'na verildiği ortaya çıkmıştı. ABD Başkanı George Bush ise sıradan Amerikalıların telefon görüşmelerinin dinlenmediğini açıklamıştı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle