GeriDünya ABD'de Rita kasırgası giderek güçleniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de Rita kasırgası giderek güçleniyor

Amerikan Ulusal Kasırga Merkezi (NHC), Rita'nın 5 kategorili Saffir-Simpson ölçeğinde 4. sıraya yükseldiğini açıklayarak, tropikal siklonun rüzgarlarının hızının saatte 217 km'ye ulaştığını bildirdi.     Florida'nın güneyindeki Key West bölgesinin yaklaşık 300 km açığında bulunan Rita kasırgası, saatte 22 km hızla batıya doğru ilerliyor ve 29 Ağustos'ta Katrina kasırgasının vurduğu Meksika Körfezi'ni tehdit ediyor.

NEW ORLEANS'TA TAHLİYE

Katrina kasırgasının yerle bir ettiği ABD'nin New Orleans kenti, bu kez de Rita kasırgasının ABD'yi tehdit etmesi nedeniyle boşaltılmaya başlandı.

Belediye Başkanı Ray Nagin, düzenlediği basın toplantısında, şehirde yaşayanların tahliyesine başlandığını belirtti.    Şehrin çevresinde 500 kadar otobüsün, vatandaşları hızla tahliye etmek için beklediği kaydedildi.    Louisiana eyaletinin valisi Kathleen Blanco ise eyaletin batısında acil durum ilan edildiğini ifade ederek, “Herkesi tahliye etmeye çalışacağız” ifadesini kullandı.  PLATFORMLARA TAHLİYE    Bu arada, İngiliz BP ve Hollanda ve İngiltere'nin ortak kuruluşu Shell petrol şirketleri de Meksika Körfezi'ndeki petrol platformlarında bulunan çalışanlarını tahliye etmeye başladı.     BP, Meksika Körfezi'nin orta ve doğu kesimindeki platformlarda çalışan 1500, Shell de bölgedeki 545 kişilik personelini tahliye edecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle