GeriDünya ABD Savunma Bakanı Ashton Carter: Eğit-Donat'a yeterli katılım yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter: Eğit-Donat'a yeterli katılım yok

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter: Eğit-Donat'a yeterli katılım yok
refid:29313927 ilişkili resim dosyası

ABD Yönetimi, IŞİD’le savaş kapsamında Suriye ve Irak’ta başlattığı askeri eğitim programları için yeterli sayıda aday bulamadığını açıkça itiraf etti.

ABD Kongresi Temsiliciler Meclisi’nde Ortadoğu’daki gelişmeler konusunda ifade veren Savunma Bakanı Ashton Carter, sonbahara kadar Irak’ta 24 bin kişinin eğitilmesi planlanmışken, şimdiye kadar terörle mücadele personeli dâhil sadece 9 bin kişinin programa kaydolduğunu açıkladı.

Eğitim programları çerçevesinde son eklenen 450 personelle birlikte Amerikan askerlerinin Irak’taki sayısı 3 bin 550’yi bulurken, Carter, Suriye için başlatılan eğit&donat programının ise Irak’tan çok daha komplike olduğunu belirtti.

Carter, şimdiye kadar Ürdün ve Türkiye’de faal olduğu açıklanan program konusunda, “Yeterince eğitim sahamız var ama şu anda bunları dolduracak, yeterince aday yok” diye konuştu.

Carter, bu konudaki sıkıntının ise “doğru zihniyete ve ideolojiye sahip, ayrıca IŞİD militanlarıyla savaşma kapasitesine sahip kişi bulma konusunda yaşanan zorluktan” kaynaklandığını söyledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle