GeriDünya ABD istihbaratına Bağdat’tan patron
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD istihbaratına Bağdat’tan patron

Başkan Bush, ABD’deki 15 istihbarat örgütünün başına geçecek adayını açıkladı. Bağdat Büyükelçisi olan Yunan asıllı John Negroponte, Nixon döneminde ABD ile Vietnam arasındaki gizli görüşmeleri yürütmüştü.

ABD Başkanı George W. Bush, Yunan asıllı Irak Büyükelçisi John Dimitri Negroponte’yi ‘Ulusal İstihbarat Direktörü’ görevine aday gösterdi.

‘Ulusal İstihbarat Direktörü’ görevi, ABD’yi sarsan 11 Eylül terör eylemlerini soruşturan komisyonun tavsiyesi üzerine yaratıldı. Ulusal İstihbarat Direktörü, 15 ayrı istihbarat kurumunun denetimini ve bu kurumlar arasındaki koordinasyonu sağlamakla sorumlu olacak.

ABD Senatosu’ndan gerekli onayı alması durumunda, Büyükelçi John Dimitri Negroponte, Washington’da bugüne kadar eşi görülmemiş ‘en güçlü istihbarat çarı’ konumuna gelecek.

Başkan Bush, Negroponte’nin görevinin zor, üstleneceği sorumlulukların fazla olduğunu ifade etti. Başkan Bush, Negroponte’nin, ABD’nin doğru kararları verebilmesi için gerekli olan istihbaratın mevcut olması için elinden geleni yapacağını söyledi.

Yunanlı armatörün oğlu

21 Temmuz 1939’da Londra’da doğan Negroponte, bir Yunan armatörün oğlu. John Dimitri Negroponte, 1960’ta Yale Üniversitesi’nden mezun oldu ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nda ‘meslek memuru diplomat’ olarak göreve başladı. Beş yabancı dil konuşan, Asya, Avrupa ve Latin Amerika’da çeşitli görevlerde bulunan Negroponte, Honduras, Meksika ve son olarak da Irak’ta ‘ABD Büyükelçisi’ sıfatıyla görev yaptı. Negroponte, Irak’a ABD Büyükelçisi olarak gönderilmeden önce de ‘ABD’nin BM Daimi Temsilcisi’ olarak hizmet verdi. Büyükelçi Negroponte evli ve beş çocuğu var.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle