GeriDünya ABD’den Türkiye’ye hibe gemi yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’den Türkiye’ye hibe gemi yok

ABD’den Türkiye’ye hibe gemi yok
refid:27907878-spot ilişkili resim dosyası

ABD Kongresi, iki yıl süren tartışmanın ardından ABD donanmasından emekliye ayrılan iki fırkateynin Türk ordusuna hibe edilmesini reddetti.

ABD Kongresi’nde Türkiye’ye iki adet Amerikan donanmasına ait fırkateynin hibe edilmesi için ilk olarak 2012’de hazırlanan yasa tasarısına o dönem Türk-İsrail ilişkilerinde yaşanan kriz nedeniyle yapılan itiraz, iki sene süren tartışmanın ardından hibe tasarısından Türkiye’nin çıkarılmasıyla sonuçlandı. Ve ABD Kongresi, belirlenen başka iki fırkateynin Meksika’ya hibe edilmesine, dört fırkateynin de Tayvan’a satılmasına onay verdi.

KOMŞULARI İLE İYİ GEÇİNSİN

ABD ordusunun tavsiyesiyle hazırlanan ve Kongre’nin hem Temsilciler Meclisi hem de Senato kanadından onay alması gereken tasarı daha önce Temsilciler Meclisi’nden geçmiş ancak Senato’da, Cumhuriyetçi Partili Illinois Senatörü Mark Kirk’ün vetosuna takılmış ve 2013 başında Türkiye’nin hibe tasarısının metninden çıkarılması gündeme gelmişti. Geçen süre boyunca Kirk’ün itirazına gerekçe olan Türk-İsrail ilişkilerinde iyileşme sağlanamaması üzerine tasarının Temsilciler Meclis’ndeki versiyonu da değiştirildi ve Türkiye’ye yapılacak hibe metinden çıkarıldı. Aralık ayındaKongre’nin her iki kanadından da onay alan tasarı, Başkan Obama tarafından da onaylandı. 2012 tarihli yasa tasarısı ABD ordusundan emekliye ayrılan güdümlü füze fırkateynleri USS Halyburton ve USS Thach’ın Türkiye’ye hibe edilmesini öngörüyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle