GeriDünya ABD, cumhurbaşkanlığı törenine maslahatgüzar gönderiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, cumhurbaşkanlığı törenine maslahatgüzar gönderiyor

ABD, cumhurbaşkanlığı törenine maslahatgüzar gönderiyor
refid:27083455 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılması için ABD Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jess L. Baily’i görevlendirdi.

Beyaz Saray, Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni davetine yönelik açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, Başkan Obama’nın bugün başkanlık delegasyonunu Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı töreni için görevlendirdiği kaydedildi. Açıklamada, “ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Sayın Jess L. Baily törene katılacaktır” ifadesi kullanıldı.

Jess L. Baily, 8 Temmuz 2014 tarihinde ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği Maslahatgüzarı görevini üstlenmişti. Baily, Temmuz 2011 - Temmuz 2014 tarihleri arasında ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği’nde Başmüsteşarı olarak görev yapmıştı. Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Güney Avrupa İşleri Ofisi Direktörü olarak çalışan Baily, bu görevinde Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs ile olan ikili ilişkilere yönelik çalışmaları yürütmüştü. Ankara’ya ikinci kez atanan Baily, daha önce de 1998-2002 yılları arasında Kültürel İşler Sorumlusu ve Elçilik Sözcüsü olarak görev yapmıştı.

Önceki gün itibariyle cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninde, 19 ülkenin cumhurbaşkanlığı ve devlet başkanlığı, 4 ülkenin meclis başkanlığı, 14 ülkenin başbakanlık, diğer ülkelerin ise bakanlık düzeyinde temsil edileceği bildirilmişti. Suriye adına, Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı Hadi Bahra'nın katılacağı ifade edilen törende, Ermenistan'ı ise Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian'ın temsil edeceği açıklanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle