Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD bizi vurdurmaz

  Hürriyet Haber
  09.10.2003 - 02:01 | Son Güncelleme:

  The Guardian Gazetesi'nin muhabiri Michael Howard, Kandil Dağları'nda bir kulübedeki PKK merkezinde PKK'nın başı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan ile görüştü. Osman Öcalan, şimdilik PKK mevzilerinin havadan ya da karadan hedef alınmayacağı konusunda emin görünüyor.

  Osman Öcalan, ‘‘Türkiye'nin istediği gibi ABD'nin gelip bize saldıracağını sanmıyorum. Türkiye'nin de saldırmasına izin vereceklerini sanmıyorum’’ dedi. ‘‘İstikrarlı ve demokratik Irak'ın oluşmasını görmek için savaşmak değil, İngiliz ve Amerikalılarla işbirliği yapmak istiyoruz’’ diyen Öcalan, Kuzey Irak'taki Amerikan güçleriyle de birkaç kez ‘‘resmi olmayan’’ temaslarda bulunduklarını belirtiyor. Öcalan, ‘‘Birbirimiz hakkında daha fazla şey öğrenme sürecindeyiz. Ancak bu konuda resmi birşey yok’’ diye konuşuyor. Adı KADEK olan terörist grubun iletişim merkezinde uydu telefonları ve televizyonlar olduğunu belirten The Guardian, günlük ‘‘siyasi eğitim’’ programının da devam ettiğini aktarıyor. Osman Öcalan, Mesud Barzani ve Celal Talabani'nin aksine Türk askerinin Irak'ta olmasına prensip olarak karşı olmadığını kaydediyor. Öcalan, ‘‘Ancak Kürt bölgelerinden uzak durmaları ve güneye yönelik lojistik hattı korumak için kuzeye kalıcı üsler kurmamaları lazım. Bize saldırmadıkça Türk askerlerine saldırmayacağız. Yasal savunma pozisyonunu alıyoruz. Bize saldırmaları, Türkiye ve Irak'ta, her yerde sorun yaratır’’ diyor.

  Abim ölürse idam sayarım

  İmralı adasında müebbet hapis yatan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın şartlarının iyileştirilmesini isteyen Osman Öcalan, ‘‘Karada daha iyi koşullardaki bir hapishaneye aktarılmalı. Bu siyasi ortamı yumuşatır ve ülkeyi barışa hazırlar’’ diyor. The Guardian'a göre sonra da soğuk bir ifadeyle şunları ekliyor; ‘‘Eğer ona birşey olursa, bunu idam cezası olarak kabul edeceğiz. Durum kontrolden çıkacak ve bütün Türkiye yanacak.’’
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı