GeriDünya AB üniversitelerini yabancılara daha fazla açıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB üniversitelerini yabancılara daha fazla açıyor

AB Komisyonu, 15 üye ülkenin üniversitelerinin yabancı öğrencilere daha fazla açılacağını bildirdi.

Yürütme organı komisyonun eğitim ve kültürden sorumlu üyesi Viviane Reding, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, ''AB'nin üçüncü ülkelerle yüksek öğrenim işbirliği stratejisini'' açıkladı.

 Aday ülkelerle bu alanda işbirliği çalışmalarının ayrıca geliştirildiğini belirten Reding, söz konusu stratejinin, AB ile bağlantısı bulunmayan ülkeleri ilgilendirdiğini bildirdi.

 AB üniversitelerinin yabancı öğrencilere daha fazla açılmasının, ''AB'nin menfaati gereği'' olduğunu söyleyen Reding, ABD'ye her yıl 500 bin öğrenci gittiğini, AB'ye ise 400 bin öğrenci geldiğini, ancak bunların 300 bininin Fransa, İngiltere ve Almanya tarafından paylaşıldığını, diğer ülkelerde ''boşluk olduğunu'' anlattı.

 Bu durumun, AB için ''ekonomik kayıp'' olduğunu, ''siyasi ve kültürel etkinin artırılması için'' yabancı öğrencilere daha fazla açılmak gerektiğini belirten Reding, belirlenen strateji kapsamında ABüniversitelerinin reklamının yapılacağını, eğitim bursları verileceğini, üçüncü ülkelerin üniversitelerinde AB eğitim merkezleri açılacağını bildirdi.

 Latin Amerika ülkeleriyle bir ''pilot program'' başlatılacağını, bu amaçla ilk aşamada 40 milyon euro harcanacağını duyuran Reding, Avustralya ve Meksika'nın AB ile yüksek öğrenim işbirliği anlaşması imzalamak için resmen başvurduklarını, Japonya, Çin ve İsrail'in de buyönde girişimleri olduğunu ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle