GeriDünya AB, Sarkozy'nin 'Avrupalı İslam' fikrini benimsedi.
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB, Sarkozy'nin 'Avrupalı İslam' fikrini benimsedi.

Avrupa Komisyonu, İngilitere’deki son terör olaylarının ardından AB ülkelerinde başta camiler ve dini okullar olmak üzere, İslam uygulamaları konusunda üye devletlere bir sualname gönderdi. Bu arada, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ortaya attığı “Avrupalı İslam” fikrinin Komisyon tarafından geliştirileceği de belirtiliyor.

İngiltere’de düzenlenen son terör saldırılarından sonra Avrupa Komisyonu’nun radikal İslam’a karşı ve İslam’ın “daha ılımlı ve hoş görülü bir Avrupa kolu”nu yaratmak amacıyla neler yapılabileceğini belirlemek üzere harekete geçtiği bildirildi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve İç İşleri’nden Sorumlu Üyesi, İtalya Eski Dışişleri Bakanı Franco Frattini’nin, üye devletlerin hükümetlerine 18 sorudan oluşan bir sualnameyi göndereceği kaydediliyor.

EUObserver’e göre, sualnamede Frattini, AB hükümetlerini şiddete başvuran radikal İslam’a yönelik politika ve uygulamalarına ilişkin bilgi isteyecek.

CAMİLER NASIL FİNANSE EDİLİYOR?

Sualname ile özellikle AB ülkelerindeki camilerin nasıl finanse edildiği, imanlarının nasıl işe alındığını ve eğitildiğinin ortaya çıkarılması amaçlanıyor.

Okulların radikal etkilere kırılgan olmasının engellenmesi için uygulanan politikaların ve dini okulların finansmanı ve denetimi gibi konuların da sorulduğu sualnameye yanıtların Eylül sonuna kadar Komisyon’a iletilmesi isteniyor.

Sualnameye üye devletlerce verilecek yanıtlar, Avrupa Komisyonu’nca, 2008 yılında yayınlayacak ve AB’nin, şiddete başvuran unsurlara ilişkin stratejisini içerecek bir belgeye dahil edilecek.

SARKOZY’NİN “AVRUPALI İSLAM”

Öte yandan, Franco Frattini’nin, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, 2006 yılında İçişleri Bakanı iken ortaya attığı “Avrupalı İslam” yada “Avrupa’nın İslamı” fikrisini geliştireceği de bildirildi.

Bu arada, BBC tarafından gerçekleştirilen bir anket, İngiltere’de görev yapan imamların sadece yüzde 8’inin ülkede doğduğunu gösterdi.

İngiltere’de görevli imamların yarısının Pakistan doğumlu olduğunu da ortaya koyan anket ile imanların, modern topluma uyum kabiliyetinden yoksun, çok muhafazakar görüşlerine sahip olduklarının da saptandığına dikkat çekildi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle