GeriDünya 9 yaşındaki gazeteci cinayeti çözdü!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

9 yaşındaki gazeteci cinayeti çözdü!

9 yaşındaki gazeteci cinayeti çözdü!

ABD'de 9 yaşındaki küçük gazeteci geçen hafta işlenen bir cinayete dair yaptığı haberle önemli bir işe imza attı.

Pensilvanya'da yaşayan 9 yaşındaki Hilde Kate Lysiak, bir süredir ailesiyle yaşadığı Selinsgrove bölgesiyle ilgili yerel haberlere yer verdiği Orange Street News isimli internet sitesi ve basılı haber bülteniyle dikkatleri üzerine çekiyordu. Sputnik'in haberine göre Lysiak, cumartesi günü bölgede yaşanan bir cinayetin haberini yapmak üzere, diğer basın kuruluşlarından önce cinayet mahalline giderek bir anda kariyerinde büyük bir sıçrama yaşadı.

Daha önce de sitesinde ve basılı haber bülteninde şiddet olayları, su sıkıntısı ve okullardaki uyuşturucu sorunu gibi konulara dair haberleriyle dikkat çeken küçük gazeteci, ilk defa cinayet gibi ciddi bir olayı haberleştirerek önemli bir gazetecilik başarısına imza attı.

AİLEDEN GAZETECİ

Kendisi de daha önce New York Daily News gazetesi muhabiri olan küçük kızın babası Matthew Lysiak, Huffington Post gazetesine yaptığı açıklamada “İlk defa bu boyutta bir hikayeye imza attı” dedi. Kızının cinayeti haber aldıktan sonra hemen olay yerine giderek kapıları çalıp komşulardan bilgi aldığını anlatan baba, “Benden etkilenmiş olabilir ama ne eşim ne de ben onun işine karışıyoruz” diye konuştu.
İnsanların karşılarında 9 yaşında tatlı bir kız çocuğu gördüklerinde önce şaşırdıklarını ancak ona ‘yetişkin bir gazeteci’ gibi davrandıklarını söyleyen Matthew Lysiak, Hilde’nin şiddet içeren haberlere ulaşmaması için e-postaları filtrelediklerini de belirtti.
Giderek daha ciddi konulara yönelen Hilde, daha önce yayınladığı videoda “Küçük bir kız olduğum için bu işi beceremeyeceğimi ve gidip oyuncaklarımla oynamam gerektiğini söyleyenlere çok kızıyorum” demişti.

Aileden gazeteci olan Hide’nin 12 yaşındaki ablası Izzy de, Daily Item isimli bir haber sitesinde blog yazıları yazıyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle