Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
28 Ağustos 2015 Cuma 12:28

 ADnet  
Reklam için
» Avrupa Yunanistan seçimlerinden memnun
» İran'la nükleer görüşmeler yeniden başladı
» Mısır: Askerler yasama yetkisini de aldı
» Fransa'da zafer Sosyalistlerin
» İsrail-Mısır sınırında ölümcül saldırı
» Dünyanın üzerindeki 'obezite yükü'
» Başbakan halkı hiçe saydı
» DNA testi müebbetten kurtardı
» Suriye'de kritik gelişme
» Gizli görevden döndü
Euractiv
Tüm Dünya Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

'Ermeni soykırımı yalan'

 
'Ermeni soykırımı yalan'
BU HABERİN DETAYI
Ben Türkiye'nin bir parçasıyım
ABD'li tarihçi Guenter Lewy İngiliz, Alman ve Amerikan arşivlerinde yaptığı araştırmalarda, Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin 'soykırım' iddialarının doğru olmadığı sonucuna vardığını söyledi.

ABD'nin önde gelen tarihçi ve siyaset bilimcilerinden Guenter Lewy, İngiliz, Alman ve Amerikan arşivlerinde yaptığı araştırmalar sonucunda, Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin iddialarının doğru olmadığı sonucuna vardığını belirtti.

New Jersey'deki Stevens Teknoloji Enstitüsü'nde konuşan Lewy, 1915 olaylarına ilişkin 2005 yılında yayımlanan kitabıyla ilgili konferans verdi.

Merkezi Washington'da bulunan Türk Çalışmaları Enstitüsü Müdürü Dr. David Cuthell tarafından takdim edilen Lewy, 1915 yılında ve sonraki dönemde ölümlerin, dönemin şartları ve savaş ortamındaki yokluk içinde meydana geldiğini söyledi.

Guenter Lewy kimdir?

Guenter Lewy (1923-)Guenter Lewy 1923 yılında Almanya'da doğdu. Sonra ABD'ye yerleşti. Columbia Üniversitesi Smith Koleji ve Massachusetts Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. 2005 yılında Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili yayımladığı kitabında soykırım tezini eleştirdi, tehcir tezini savundu.

Lewy, İttihat ve Terakki'nin "tecrübesiz yönetiminin" ve savaş dönemindeki ekonomik koşulların, olaylarda önemli bir etken olduğunun altını çizdi. O dönemde, Osmanlı ordusu askerlerinin yüzde 40'ının, salgın hastalıklar ve bakımsızlık yüzünden hayatını kaybettiğini anlatan Lewy, "kendi askerlerinin yiyecek ve giyecek ihtiyacını gerektiği gibi karşılayamayan bir yönetimin, yer değiştirme sırasında Ermenilere iyi bakamamış olduğunu" söylemenin anlamsız olacağını ifade etti.

Yer değiştirme sırasında parası olan Ermenilerin, gidecekleri yere trenle gitmelerine izin verildiğini kaydeden Lewy, "Osmanlıların soykırım gibi bir niyetleri olsaydı böyle bir şeye izin verilmeyeceğini" vurguladı.

Lewy, Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngiliz, Fransız, ve Rus ordularında önemli sayıda Ermeni bulunduğunu ve Ermenilerin bu hizmetleri dolayısıyla kendilerine ait bağımsız devlet beklentisine girdiğini de belirtti.

Lewy, konunun siyasi arenadan alınarak uluslararası mahkemede  görüşülmesine ilişkin bir soruya ise "Bu çok güzel bir fikir, ama  Ermenilerin buna yanaşacağını zannetmiyorum" yanıtını verdi.

  Yorum Sayısı 3 / 88     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
murat kayakurdu 23/04/2008 - 15:06
ERMENİ SOYKIRIMI yalan değil,KUYRUKLU YALAN.
Çok İyi %0 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
Erdem Erten 23/04/2008 - 9:42
TÜRKiYE BU ADAMA BiR ÖDÜL VERMELi. BATI ÜLKELERiNE NÜSBET OLSUN.
Çok İyi %100 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
deniz varli 23/04/2008 - 2:46
ama neyazikki duymasi gerekenler duymamis olacak.....
Çok İyi %100 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
Bu haberin diğer yorumcuları
Umut Aktaş
mehmet nesilli
fikir tarlasi
ata tasdemir
mustafa torun
ilkin akın
bekir özartan
chris paul
hülya keseci
G U
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 88     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH