29 Ağustos 2015 Cumartesi 01:13

 ADnet  
Reklam için
» Avrupa Yunanistan seçimlerinden memnun
» İran'la nükleer görüşmeler yeniden başladı
» Mısır: Askerler yasama yetkisini de aldı
» Fransa'da zafer Sosyalistlerin
» İsrail-Mısır sınırında ölümcül saldırı
» Dünyanın üzerindeki 'obezite yükü'
» Başbakan halkı hiçe saydı
» DNA testi müebbetten kurtardı
» Suriye'de kritik gelişme
» Gizli görevden döndü
Euractiv
 
Önceki Haber     Sonraki Haber

'Abdullah Gül, o sözleri söyledi'

 
Emre KIZILKAYA / DIŞ HABERLER
'Abdullah Gül, o sözleri söyledi' Abdullah Gül’ün, Refah Partisi’nin genel başkan yardımcısı olduğu 1995 yılında, The Guardian Gazetesi’ne verdiği tartışmalı röportajı yapan İngiliz gazeteci, Hürriyet’e konuştu: “Gül, ‘Laik devleti yıkacağız’ demedi, fakat inkar etse de, ‘cumhuriyet döneminin sonu gelmiştir’ ifadesini aynen kullandı.”

Gül: Guardian Gazetesi'ni tekzip ettim

 

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian’ın Türkiye muhabiri olarak çalıştığı dönemde, Abdullah Gül ile yaptığı röportaj yeniden gündeme gelen İngiliz muhabir Jonathan Rugman, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, haberin arkasında durdu.

 

Rugman’ın 27 Kasım 1995 tarihinde yayınlanan ve ertesi gün Türk basınına da yansıyan röportajında, o dönemde Refah Partisi’nin genel başkan yardımcısı olan Gül, laik sisteme ve cumhuriyete meydan okuyordu.

 

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, cumhurbaşkanı adaylığının ardından yeniden gündeme getirilen 12 yıl önceki bu röportajdaki ifadeleri yalanmıştı. Gül, dün akşam TRT1’deki söyleşi sırasında da bunu yeniden yalanladı.

 

“Türk İslamcıları iktidarı hedefliyor” başlıklı röportajda, “Refah Partisi’nin yaklaşan erken seçimlerde ‘yeşil devrim’ yapmaya hazırlandığını” yazan muhabir Jonathan Rugman, yıllar sonra haberinin arkasında durdu.

 

/_newsimages/3296484.jpgYIKMAK DEĞİL DEĞİŞTİRMEK

 

Şu anda İngiliz Channel 4 televizyonunun diplomasi muhabiri olarak çalışan Rugman, bu röportajın yeniden gündeme getirildiğinden haberdar olduğunu söyledi. Çeviri hatası yapılmamasının önemli olduğunu kaydeden Rugman, “Örneğin Sayın Gül, ‘laik devleti yıkacağız’ değil, ‘Laik sistemi değiştireceğiz’ ifadesini kullanmıştı” diye konuştu.

 

Buna karşın Rugman, haberinde yer alan ve Gül tarafından sarfedilen şu sözlerin kelime kelime doğru olduğunu ve şimdi inkar edilse bile kayıtlarının kendisinde bulunduğunu iddia etti:

 

“Bu cumhuriyet döneminin sonudur. Ankara nüfusunun yüzde 60’ı gecekondularda yaşıyorsa, laik sistem iflas etmiş demektir ve biz kesinlikle onu değiştirmek istiyoruz.”


  Yorum Sayısı 3 / 106     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
Fevzi TOPAL 02/05/2007 - 23:01
Bırakın artık bu muhabbetleri. AKP bu ülkede devrim niteliğinde gelişmeler kaydetti. Hemde Irak savaşı zamanında ve ekonomisi çökmüş bir türkiyeyi devralarak. Dev adımlar attı.

Lüfen kabul edin. Inançlı insanlar gerici değil. Moderen ve gayet entelektüeller. Hatta şuanda kendilerini modern, inaçlı vatandaşları gerici olarak görenlerden daha modern, daha teknoloji ile iç içe daha entelektüel.

AKP yöneticilerininde (Bu ülkenin yöneticileri) tek derdi halkın refah seviyesi artırmaktır.
RECAİ GÜZEL 02/05/2007 - 23:00
Her zamanki taktik uygulanıyor. Ben öyle dememiştim.. ben öyle demek istememiştim..yok efendim tekzip etmiştim..
yok biz cumhuriyetçiyiz.. yok biz laikliğin savunucusuyuz..
Kapalı kapılar arkasında her şeyi konuş, her şeyi söyle ... Duyulunca inkar et..bu taktik eskidi artık.. Kimse yemiyo... Bütün akıl hocalarınıza söyleyin de yeni taktikler geliştirsinler... belki bu defa millete yutturursunuz..
EROL UYANIK 02/05/2007 - 23:00
CUMHURIYETI KULDEN YAPILMIS EV MI SANDINIZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 106     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
 ADnet Reklamları Bu bir reklamdır.
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH