Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
05 Ekim 2015 Pazartesi 07:03

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Dünya Haberleri

Türkiye Avrupa Konseyi dönem başkanı oluyor

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
A.A. 8 Kasım 2010
Türkiye Avrupa Konseyi dönem başkanı oluyor
Türkiye, altı aylık süre için Avrupa Konseyi dönem başkanlığını çarşamba günü üstlenecek. Türkiye'nin dönem başkanlığında en çok önem vereceği konu Avrupa Konseyi ve AİHM'nin reform sürecinin hızlandırılması olacak.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi'nde düzenlenecek törenle “Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı”nı Makedonya'dan devralacak.

Avrupa Konseyi'nin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) reform sürecinin hızlandırılması Türkiye'nin dönem başkanlığı boyunca en fazla önem vereceği konuların başında geliyor.

Türkiye, yine dönem başkanlığı boyunca, Avrupa Konseyi'nin denetim organları, işkence ve kötü muameleyle mücadele, ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele gibi komitelerin güçlendirilmesi için çaba gösterecek. Dönem başkanlığı boyunca Avrupa Birliği'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne taraf olması konusunda da çaba gösterilecek.

Eski Almanya dışişleri bakanlarından Joschka Fischer'in başkanlığını yaptığı ve Türkiye'den Ayşe Kadıoğlu'nun üyesi olduğu "Seçkin Şahsiyetler Grubu"nun rolünün güçlendirilmesi de, yine dönem başkanlığında önem verilecek konulara arasında yer alıyor.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni temel alan Avrupa Konseyi'nin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi değerleri koruma sorumluluğu olduğu noktasından hareketle bir rapor hazırlayacak olan grup, raporunda, artan hoşgörüsüzlüğün Avrupa Konseyi değerlerine yönelttiği ciddi risklerin tahliline ve Avrupa vatandaşlarına önerilebilecek yeni bir "birlikte yaşama" kavramına yer verilecek.

DAVUTOĞLU, ÖNCELİKLERİ ANLATACAK

Türkiye adına çarşamba günü Strasbourg'daki dönem başkanlığı devir teslim törenine katılacak olan Bakan Davutoğlu, düzenleyeceği basın toplantısıyla altı aylık süre içinde Türkiye'nin dönem başkanı olarak ağırlık vereceği konular hakkında kamuoyunu bilgilendirecek.

Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Miloshoski, yine aynı basın toplantısında, kendi dönem başkanlıklarındaki son altı aylık süre içinde yapılan faaliyetlerle ilgili açıklamalarda bulunacak.

Avrupa Konseyi, yaşlı kıtada demokrasi ve insan haklarının gelişmesi ve ilerlemesi için mücadele ediyor. Avrupa Konseyi'nin en önemli kurumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, üye ülkelerde insan hakları ihlaline uğrayan kişilerin etkili bir şekilde haklarını aradıkları bir merkez olma özelliği gösteriyor.

İşkence ve kötü muameleyle, ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele komiteleri, Venedik Komisyonu gibi birçok prestijli kurumu bünyesinde bulunduran Avrupa Konseyi, üye ülkelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun hareket etmeleri konusunda etkili rol oynuyor.
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ve Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi gibi kurumları da içinde bulunduran Avrupa Konseyi, Avrupalı parlamenterlerin, demokrasi konusunda işbirliği ve gerekli denetimlerde bulunmasına ve yerel yönetimlerde demokrasilerin gelişmesine katkı sağlıyor.

AKPM başkanlığına ocak ayında seçilen Mevlüt Çavuşoğlu, bu görevi iki yıl sürdürecek. Türkiye son olarak, Hikmet Çetin'in dışişleri bakanlığı döneminde, 1992 yılında Avrupa Konseyi dönem başkanlığın üstlenmişti.

Türkiye'nin son dönem başkanlığındaki aktif politikasıyla, Avrupa Konseyi'nin Ukrayna ve Kafkasya'daki ülkelerle ilişkisi hızlanmış ve bu ülkeler daha sonra tam üye olarak kabul edilmişti.

Yine Türkiye'nin girişimi ve son dönem başkanlığında, eski Sovyetler Birliği'den ayrılan ülkelerde demokrasinin ve insan haklarının yerleşmesi için önemli destek verilmişti.  Yorum Sayısı 2 / 2     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
ayşe yaka 08/11/2010 - 14:12
HA OLDU ! HEMENDE TÜM PARLAMENTERLER TÜRKİYE DÖNEM BAŞKANININ SÖZÜNÜ DİNLEYİP, NE İSTERSE ,NE SÖYLERLERSE VERECEĞİNİMİ SANIYORSUNUZ !BAK KIBRIS, FİLİSTİN, BİZDEN İSTENEN YUNANİSTAN İÇİN LİMANLARIN AÇILIŞI, VS,RE TÜM İSTENENLERİDE TÜRKİYE VERECEK ÖYLEMİ ,ALDATMAYIN ALDANMAYIN !BİLİNE..
Çok İyi %18 İyi %18 Normal %18 Kötü %15 Beğenmedim %30
vedat tatlıdil 08/11/2010 - 13:53
TC AVRUPA KONSEYİNİN DÖNEM BAŞKANI OLURKEN TÜRK BASININ KİRALIK KALEMLERİ TÜRKİYE AVRUPALI MI DEĞİL Mİ TARTIŞMASINI YİNE DE SÜRDÜRÜCEK.TÜRK HALKI HEM AVRUPALILARA HEM DE ASYALILARA EFENDİLİK YAPMIŞ BİR İMPARATORLUĞUN TORUNLARIDIR.KARAKTER VE SECİYESİ BİRÇOK AB HALKINDAN KAT KAT ÜSTÜNDÜR..!
Çok İyi %34 İyi %13 Normal %15 Kötü %15 Beğenmedim %20
Bu haberin diğer yorumcuları
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 2 / 2     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH