Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
27 Mart 2015 Cuma 00:30

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Dünya Haberleri

Mavi Marmara gemisi Türkiye doğru yola çıkıyor

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
A.A 4 Ağustos 2010
İsrail'in 31 Mayıs'ta Gazze yardım filosuna düzenlediği operasyon sonrasında el konulan 3 Türk gemisinin yarın Türkiye’ye doğru yola çıkması bekleniyor.

Solar Gemi Kurtarma şirketi koordinatörlüğünde gönderilen 3 römorkörün,  gemileri çekmek üzere yarın İsrail limanlarında olması öngörülüyor.

Hayfa'da bekleyen Mavi Marmara gemisi "Ocean Ergün", Defne-Y gemisi  "Doğan 20", Aşdod limanında bekleyen Gazze gemisi de "Söndüren 7" römorkörü tarafından çekilerek Türkiye'ye götürülecek.

 

Gemileri çekme işini yapacak Solar Gemi Kurtarma Hizmetleri A.Ş Genel Müdürü Murat Bayhan, römorkörlerin yarın İsrail limanlarında olacaklarını ve herhangi bir engel çıkmaması halinde akşam üzeri Hayfa ve Aşdod'dan ayrılacaklarını söyledi. Bayhan'ın verdiği bilgiye göre,  gemiler İskenderun limanına götürülecekler.

 

Bayhan, römorkörlerin limanlara varışını takiben liman içine alınacaklarını ve çekecekleri gemilere yanaşacaklarını belirtti. Buna göre,  römorkör personeli, çeki donanımlarını gemilere aktarıp bağlayacak ve son kontrollerin yapılmasından sonra liman yetkililerinin vereceği iznin ardından,  aynı gün içinde Hayfa ve Aşdod'u terk edecekler.

 

Bayhan'ın verdiği bilgiye göre, çeki operasyonunun hava koşullarına bağlı olarak yaklaşık iki gün sürmesi bekleniyor. Her şeyin normal gitmesi halinde,  römorkörler gemilerle birlikte 8 Ağustos günü İskenderun limanına varacak.

 

İsrail, 31 Mayısta alıkoyduğu gemileri geçen 23 Temmuzda salıvermeyi kararlaştırmıştı. 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH