Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 09:45

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Dünya Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Mısır tarihi eserleri istiyor

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Myspace'de Paylaş Twitter'da Paylaş
hurriyet.com.tr 21 Aralık 2009
Mısır tarihi eserleri yüksek konseyi başkanı Zahi Hawass, Almanya’ya sahte belgelerle kaçırıldığını öne sürdüğü Kraliçe Nefertiti’nin büstünü geri almak için harekete geçti.

TUTANKHAMUN’UN MEZAR ODASI

 

Antik Mısır’ın tarihi eserlerini ait oldukları yere geri getirebilmek için yıllardan beri mücadele veren Hawass, son olarak Fransa’nın ünlü Louvre Müzesinde tutulan 3 bin 200 senelik bir mezar odasına ait duvar parçalarını iade ettirmeyi başarmıştı.

 

Tarihi eserlerin iade edilmesi konusuna büyük önem veren Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ise, Salı günü Mısır’a teslim edilen duvar parçaları için Fransa’ya ziyarette bulunmuştu.

 

GERÇEK GÜNLÜKTE ORTAYA ÇIKTI

Şu an Mısırlı yetkililerin hedefi 1913 yılında Almanya’ya kaçırıldığını öne sürdükleri, Kraliçe Nefertiti’nin mezar taşına ait büstü. Hawass, büstü bulunduran Belin Neuses Müzesinin sunduğu dokümanların, eserin Mısır’dan kaçırıldığını ortaya koyduğunu iddia etti.

 

İddiaları yalanlayan Almanlar ise, tarihi eserin hareket ettirilemeyecek kadar hassas olduğunu belirtiyorlar. Büst 1912 yılında Mısır’ın güneyindeki Amarna’da ortaya çıkarılmış, ertesi sene Alman arkeologlar tarafından imzalanan bir protokol ile Almanya’ya götürülmüştü.

 

Hawass, Almanların büstü “bir prensese ait boyalı alçı” olarak gösterdiklerini ancak arkeolog Ludwig Borchardt’ın günlüğünde açık bir şekilde Nefertiti’ye ait büstü bulduğunu yazdığını belirtti.

 

BİNLERCE ESER ÇALINDI

Nefertiti Türkçe’de Akhenaton ve Dördüncü Amenhotep olarak bilinen M.Ö 14’üncü yüzyılda yaşamış Mısır Firavununun eşiydi. Mısır’dan koloni olduğu dönemde Nefertiti’ye ait büst ve Tutankhamun’un mezarı dâhil olmak üzere binlerce tarihi eser kaçırıldı. Zahi Hawass, 2002’den bu yana 5 binden fazla tarihi eserin iade edildiğini söyledi.

  Yorum Sayısı 3 / 10     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
hayri karaarslan 21/12/2009 - 15:31
Darısı bizim başımıza Bergama sunağını alırız belki de Moskovadan da Truva hazinelerini,Paris Louvre ve Londra British museum Türkiye ve ortadoğudan çalınan tarihi eserlerle dolu.
Çok İyi %0 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
DENİZLİ EFESİ 21/12/2009 - 15:09
İSTANBUL - ANKARA DEMİRYOLU HATTIININ ALMANLAR TARAFINDAN YAPILMASININ NEDENİ DE BUDUR. ADAMLAR DEMİR YOLU ÇEVRESİNDEKİ(10KM SAĞ VE 10KM SOL) TOPRAK ALTINDAKİ HERŞEYİ GÖTÜRMÜŞLER. ANLAŞMA BU ŞEKİLDE YAPILMIŞ..
Çok İyi %0 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
ŞEREF AKÇAY 21/12/2009 - 15:04
GÜL DALINDA GÜZELDİR.......Bergama'dan ZEUS sunağınıda götürdüler ve geri vermiyorlar, lafa gelince medeniyetten bahsederler.
Çok İyi %0 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
Bu haberin diğer yorumcuları
YAKAMOZ PIRILTILARI
cihangir kaygisiz
Bozkurt Yurdakul
Nejat Tekiner
Seyfettin Tas
metin sayilir
ufuk desouza
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 10     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH