Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
05 Eylül 2015 Cumartesi 04:12

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Dünya Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Erkeklerde kısırlığa son

10 Temmuz 2009
İngiliz bilim adamları, embriyodan alınan kök hücreden insan spermi ürettiklerini öne sürdüler.

Newcastle Üniversitesi ve Kuzeydoğu İngiltere Kök Hücre Enstitüsü araştırmacılarından kurulan ekibi yöneten profesör Karim Nayernia, yeni bir teknik kullanarak erkek XY kromozomu taşıyan embriyodan alınan kök hücreden insan spermi ürettiklerini belirtti.

Yasalar izin vermediği için bu spermin, yumurtacığın döllenmesinde şimdilik kullanılamayacağını belirten bilim adamları yasaların en kısa sürede değiştirilip bu tekniğin erkeklerdeki kısırlığın giderilmesi için onaylanacağını umduklarını da eklediler. Ekibin daha önce de aynı yöntemle üretilen fare sperminden fare dünyaya getirttiği kaydedildi.

Dr. Nayernia, ekibinin geliştirdiği tekniği daha da ilerletip gelecek on yıl içerisinde kemoterapi yüzünden kısır kalan çocuklara uygulanabileceğini söyledi. Profesör, “Bu teknik bize kısırlığın nedenlerini, onu tedavi etme imkanlarını bulmamızı ve çiftlerin genetik olarak kendi çocuklarını dünyaya getirmelerini sağlayacak” dedi.

Şüpheler var

Ancak bazı uzmanlar Stem Cells and Development dergisinde yayınlanan çalışma konusunda soru işaretleri olduğunu öne sürüyor. Sheffield Üniversitesi Androloji Profesörü Allan Pacey, üretilen spermin gerçek spermlerin şekil, hareket ve işlevine sahip olmadığına işaret ederek, “Ürettiği hücrelere tam olarak sperm diyebilir miyiz emin değilim” dedi.

Cambridge Üniversitesi fizyoloji profesörlerinden Azim Surani ise ekibin ürettiği spermin “gerçek sperm hücresinden çok uzak” olduğunu iddia ediyor.

 

  Yorum Sayısı 3 / 17     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
peynir suyu 10/07/2009 - 11:46
Hadi gözümüz aydın!
Çok İyi %19 İyi %20 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %20
Adem Bilgin 10/07/2009 - 1:33
Bir kaç nanogram DNAsını biz veriyorduk bebeklerin, kalan 3-4 kilosu da annedendi ama şimdi o da kalmayacak galiba. Varoluş bunalımına sokar bu haber bazı erkekleri.
Çok İyi %21 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %20
Bordo Mavi 09/07/2009 - 23:26
hura erkekler kisirliktan kurtuldular
Çok İyi %19 İyi %19 Normal %19 Kötü %20 Beğenmedim %19
Bu haberin diğer yorumcuları
Naciye Demirel
m ekrem şenol
AyYildiz AyYildiz
cancan cancan
ahmet karayanız
Aylin Bostanci
Metin BAŞPINAR
Nahit orman
komsu komsu
Okan Karabulut
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 17     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH