Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 09:30

 ADnet  
Reklam için
» Avrupa Yunanistan seçimlerinden memnun
» İran'la nükleer görüşmeler yeniden başladı
» Mısır: Askerler yasama yetkisini de aldı
» Fransa'da zafer Sosyalistlerin
» İsrail-Mısır sınırında ölümcül saldırı
» Dünyanın üzerindeki 'obezite yükü'
» Başbakan halkı hiçe saydı
» DNA testi müebbetten kurtardı
» Suriye'de kritik gelişme
» Gizli görevden döndü
Euractiv
Tüm Dünya Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

Türkiye'nin yeni zenginleri

 
ANKA
Türkiye'nin yeni zenginleri
New York Times gazetesi, Türkiye’de son yıllarda zengin dindarların bir “elit” haline geldiğini ve bu elidin halen “zenginlik testi”nden geçtiğini yazdı. Yazıda "Swarovski kristalleri ile süslenen muslukları donatılmış banyo odası, yatak odasında havuz ve namaz sırasında uzak kumanda ile tavana kadar yükseltilen kanape gibi, en kötü tüketim aşırılıklarına düşkün olanlar var" ifadesi de yer alıyor.

ELİTLERE ÖZEL TESETTÜR DEFİLESİ

REUTERS 2008 İSLAMİ MODASINI DÜNYAYA BÖYLE DUYURDU 

Türkiye’deki dindarların zenginlik testi”nden geçtiği, bazılarının bu testte başarısız olduğu öne sürüldü. New York Times gazetesi, Türkiye’de son yıllarda zengin dindarların bir “elit” haline geldiğini ve bu elidin halen “zenginlik testi”ne konulduğunu belirtirken “Bazıları, dindar Türkler, bu testte başarısız olduğunu söylüyor ve son ekonomik krizi, en kötü tüketim aşırılıklarına düşkün olanlar için bir ders gibi görüyor” diye yazdı.

"PERDE, ŞEKERLEME ÜRETEREK 'İMPARATORLUK' KURDULAR"

New York Times gazetesi, Türkiye muhabirini Sabrina Tavernise imzası ile Türkiye’de son yıllarda yükselişte olan zengin dindarların yaşam tarzının incelendiği geniş bir haber yayınladı. Türkiye’nin dindar işadamlarının yıllarca perde, şekerleme ve kanape üreterek “imparatorluklar”ı tesis ettiklerini ancak hiçbir zaman “elit” tarafından kabul edilmediğini öne süren gazete, şöyle devam etti:

KENDİ ELİTLERİ OLDU

“Şimdi bu grubun kendi elidi oldu ve Türkiye de, daha açıkça dindar bir ülke haline geldi. (Bu grup) ilhamı İslam’dan alan siyasi bir parti iktidara getirdi ve Türkiye’yi Avrupa’nın en büyük yedinci ekonomisi dönüştürmeye katkıda bulundu.

Ve diğer Müslüman toplumları, radikallerle uğraşırken, Türkiye’nin dindar tüccar sınıfı, zenginlikler ile mücadele ediyor.”

TÜKETİM AŞIRILIKLARI

Önemli bir imalatçının kızı olduğu belirtilen Sehminur Aydın da “Müslümanlar, eskiden yoksulluk sınavından geçerdi şimdi ise zenginlik testine konuluyor” sözlerini aktaran gazete, şunları yazdı:

SWAROVSKİ TAŞLARLA SÜSLÜ MUSLUKLARI VAR

“Bazıları, dindar Türklerin testte başarısız olduğunu söylüyor ve son ekonomik krizi, bir Türk iç mimarının eseri ile özetlenebilecek, Swarovski kristalleri ile süslenen muslukları donatılmış banyo odası, yatak odasında havuz ve namaz sırasında uzak kumanda ile tavana kadar yükseltilen kanape gibi, en kötü tüketim aşırılıklarına düşkün olanlar için bir ders gibi görüyor.”

MEYDAN OKUMA

New York Times, ekonomik kriz ne kadar ciddi olursa olsun, dindar zengin sınıfının, Türkiye’deki artık güçlü olduğu gerçeğinin, sadece eski laik elit için değil, “iyi Müslümanlar” için de bir meydan okuma oluşturduğu yorumunu yaptı.

Dindar işadamlarının kendilerini, “Protestan iş etiğine sahip Müslümanlar” olarak tanımladıklarına dikkat çeken gazeteye konuşan, ailesi büyük bir şekerleme şirketine sahip olduğu belirtilen Osman Kadiroğlu da, “Arap ülkeleri gibi petrol zenginliklerimizin üstüne yatamayız. Üretmekten başka bir seçeneğimiz yok” şeklinde konuştu.

LÜKS ARABALARA DÜŞKÜNLÜĞÜ BAĞIŞLARLA TELAFİ EDİLİR Mİ?

ABD’li gazete, Mehmet Şevket Eygi’nin, “lüks ve aşırı tüketim”e düşkünlüğüne yönelik eleştirilere yer verdiği haberinde İslam’ın “israf” kavramının, gerektiğinden fazla harcama yapılmasını yasakladığını ancak bu konudaki çizginin net olmadığını belirterek, birçok zengin Müslümanın, lüks arabalarına düşkünlüğünün, yoksullara bağışlarıyla telafi edilip edilmeyeceği sorularına yanıt aradığını kaydetti.

New York Times, İslam’ın, gelirlerin bir bölümünün yoksullara sadaka olarak verilmesini emrettiğine dikkat çekerken de Deniz Feneri’ne yapılan bağışların, 2001-2006 döneminde 100 kata yakın bir artışla 62 milyon doları bulduğunun altını çizdi.

Mind ile haber kaçırmaya son!
HEMEN YÜKLE
  Yorum Sayısı 3 / 102     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
serpil köylü 26/12/2008 - 20:54
Bunlarin dinle imanlana alakalari yok,hepside takiye yapiyor,dinde gösteris yoktur sadece temiz giyinme vardir.
Çok İyi %45 İyi %12 Normal %12 Kötü %11 Beğenmedim %18
kemal ertas 26/12/2008 - 20:52
Evet,halk daha da fakirleştikce, zenginlerimiz hızla artıyor.. Yazık, olan aslında gariban halka oluyor, O (halk) battıkca batıyor, kimsenin umrunda değil...Kısaca: zenginlerimizin sayısının artması sevinilecek bir durum değil arkadaşlar, aksine endişelenicek durumdur. Saygılar..
Çok İyi %43 İyi %15 Normal %12 Kötü %15 Beğenmedim %13
serhat karabulut 26/12/2008 - 20:47
Tamam bildim, Adil düzen herhalde bu olmalı.bir tarafta yeni zenginler türerken bir taraftan da yoksulluktan cinnet geçirenler,kredi kart borçluları,işten atılanlar.
Çok İyi %45 İyi %12 Normal %15 Kötü %12 Beğenmedim %12
Bu haberin diğer yorumcuları
Ferhat KÜLEY
yasar demir
Barış Sunay
Güliz TABAKOĞLU
kutsi akıcı
zekai çorapçı
ibrahim berk
ERDOĞAN GÜNGÖR
osman avunduk
Bülent Güneri
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 102     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH