Duman Dozer ödül bırakmadı

16 Ekim 2006 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ekim 2006 - 21:51

Almanya’daki Uluslararası Köpek Fuarı’nda, Duman Dozer adlı üç yaşındaki kangal köpeği tüm dallardaki ödüllerin hepsini aldı.

ALMANYA’nın Dortmund kentinde düzenlenen "Uluslararası Köpek Fuarı"nda bu yıl 250 değişik cinsten, yaklaşık 6 bin köpek güzelliklerini sergilediler. Jüri önüne çıkan kangallar izleyicilerden de tam not aldı. Osnabrück kentinden fuara katılan Ogün Odacı’ya ait üç yaşındaki Duman Dozer adlı üç kangal köpeği tüm dallardaki ödülleri sildi süpürdü.

Dünya şampiyonu oldu

"Duman Dozer" adlı üç yaşındaki kangal, yarışmaların birinci gününde Almanya çapında tüm kangallar, dişi ve erkek kangallar, kangal ırkı dallarında tüm birincilikleri kazandı. İkinci gün yarışmalarında ise yine Duman Dozer tüm Kangallar Dünya Şampiyonluğu Yarışması dalında da birinciliği kimseye kaptırmadı. Yarışmalarda dişi katagorisinde de Elizabeth von Buchwald’a ait olan 8 yaşındaki Ceylan adlı Kangal birinciliğe layık görüldü.

Çalışmalar meyve verdi

20 yıldır kangallarla çalışmalar yapan Elisabeth von Buchwaldt da, üç yıl önce Türkiye’de bir Kangal Kulübü’nün kurulduğuna dikkat çekerken, "Biz kangalı dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bundan 30 yıl önce Türkiye’de sadece Karabaş, Akbaş gibi isimler vardı. Türkiye’de Türkiye Köpek Kulüpleri ve Bilimleri Federasyonu kuruldu ve kangal adını kullanma hakkına kavuştuk" dedi. Kangalların daha önce "Anadolu Çobanköpeği" adı altında yarışmalara dahil edilmesi Türk köpekseverler tarafından tepkiyle karşılanıyordu.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
 • Firuze karakaya 16.10.2006 11:02:08
  çok sevindirdi beni bu ödül. Bence çok anlamlı. En azından hakkıyla almış.
 • Fedai Akalın 16.10.2006 10:00:18
  Ben de bir Köpeksever olarak KANGAL ırkının Dünya da kazandığı başarıları ilgi ile izlemekteyim.<br>Kangal,Güney Afrika'dan Rusya'ya,Kuzey Amerika'dan Avustralya'ya kadar özellikle Hayvancılıkla uğraşan Büyük Öiftliklerin vazgeçilmezi oldu. Kangal uysallığı ve doğal koruma içgüdüsü yanı sıra cesareti ve İnsanlara olan Sadakati ile de tam cir CİNS Köpektir,soyunu koruma çalışmaları başarılı sonuç vermiştir.<br>TEBRİKLER,DUMAN.
 • Yusuf Can 16.10.2006 06:26:29
  Demekki Hayvanlarda odul alabiliyormus. Kutlarim kangalimizi.
 • sinan ozsahin 16.10.2006 06:19:40
  Artik Sivas kangali Turk kopegi unvanini kaybediyor. Ulke insani kopegine sahip cikmazsa. Kangal Amerikan kopegi olur
 • Mehmet KAMAR 16.10.2006 03:15:13
  MAŞALLAH KANGAL DÜNYANIN EN İYİ VE ASİL KÖPEĞİ
Sayfa Başı
Haberlerözel harekat mülakat tarihiözel harekat parkurupöh parkurupöh sonuçlarıpöh mülakat tarihikpsskpss sonuçları