SAKARYA HABERLERİ

Doların tarihi zirvesini görmesi

AA / Uğur Subaşı
29.01.2015 - 17:16Son Güncelleme :

- SAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilen: - "Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 'şubat başında Para Politikası Kurulu toplantısı yaparak, faizi bir puan düşürebiliriz' yönündeki açıklaması birdenbire dolara ilginin artmasına sebep oldu. Bu gelişme, Türkiye'de kurun hızlı biçimde yukarı doğru gitmesine yol açtı"

YEREL HABERLER SAKARYA

AA / Uğur Subaşı

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilen, doların 2,4182 TL ile tarihi zirvesini görmesine ilişkin, "Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 'şubat başında Para Politikası Kurulu toplantısı yaparak, faizi bir puan düşürebiliriz' yönündeki açıklaması birdenbire dolara ilginin artmasına sebep oldu. Bu gelişme, Türkiye'de kurun hızlı biçimde yukarı doğru gitmesine yol açtı" dedi.

Bilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fed'in faiz arttırımını koruyacağı doğrultusunda açıklama yaptığını anımsatarak, açıklamanın gerçeği değiştirmediğini söyledi.

Türkiye'de faizin düşeceğine ilişkin beklentinin dolara talebin artmasını da beraberinde getirdiğine dikkati çeken Bilen, "Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 'şubat başında Para Politikası Kurulu toplantısı yaparak, faizi bir puan düşürebiliriz' yönündeki açıklaması birdenbire dolara ilginin artmasına sebep oldu. Bu gelişme, Türkiye'de kurun hızlı biçimde yukarı doğru gitmesine yol açtı" diye konuştu.

Bilen, Avrupa Birliği'ndeki son gelişmelerin de doların değer kazanmasında olumsuz etkisi bulunduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

"Özellikle Yunanistan'da Avrupa Birliği'nin değerlerini, bütünlüğünü ve uzun vadeli istikrarını olumsuz etkileyecek partinin iktidara gelmesi ve ülkenin içine düştüğü borç krizini döndüremeyeceği yönündeki güçlü beklentiler, Yunanistan'ın avro bölgesinden belki ayrılmak isteği yönündeki sinyalleri de tartışma konusu yapması, bir parça doların değer kazanmasında etkili olmaya başladı. Kur, son 6 ayda ciddi anlamda artış gösterdi. Dolardaki bu dalgalanmanın Türkiye'nin dış ticareti üzerinde olumsuz etkisi var. Dolar için konuşacak olursak, arzulanan kurun hangi düzeyde olması gerektiğinden çok, bir noktada istikrara kavuşmuş olmasıdır. Türkiye'nin ekonomik istikrarı, ülkenin büyüme sürecinin sağlıklı yapıda zemin bulması için kurun istikrarı arzulanan bir şeydir.

Faiz oranlarının düşürülmesi, umulan ekonomi için yararları bilinen bir şey olmasına rağmen, Türkiye'nin büyüme patikasının da istikrar içinde devam etmesi için kur istikrarı bunun kadar önemlidir. Aksi takdirde kurdaki oynaklığın içerde üretime ve bir şekilde dış dünyayla ekonomik ilişkilerde iktidarsızlığı da kaçınılmaz kılacağını söylemek maalesef zor değil."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Doların tarihi zirvesini görmesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ocak 2015 tarihinde saat 17 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doların tarihi zirvesini görmesi haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:57
  • Guneş
   07:41
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   15:29
  • Akşam
   17:46
  • Yatsı
   19:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı