Ege Haberleri

  Doktor tazminata mahkum

  Bahri KARATAŞ / İZMİR (DHA)
  06.05.2010 - 22:09 | Son Güncelleme:

  izmir’in Karşıyaka İlçesi’nde yedi yıl önce trafik kazası sonucu kaldırıldığı hastanede “birşeyi yok” diye gönderildikten yarım saat sonra yaşamını yitiren 18 yaşındaki Vedat Arpa’nın ailesinin doktor İsmail Yavuz Polat’a karşı açtığı tazminat davası sonuçlandı.Öğrenci servisi çarptı Mahkeme Polat’ı ölen gencin anne ve babasına toplam 30 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti. Olay 16 Ekim 2003’te meydana geldi. Yolun karşısına geçmek isteyen simitçi Vedat Arpa’ya, öğrencileri taşıyan Şaban Ali Kaçalın (44) yönetimindeki servis minibüsü çarptı.  Arpa, Karşıyaka Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Acil’de görevli doktor Hüseyin Sucuoğlu, tarafından sağ diz kapağına atılan dikiş dışında müdahale yapılmayan Vedat Arpa, taburcu edildi. Ailesinin evine götürmek üzere otomobile bindirrdiği Arpa, yarım saat sonra yolda yaşamını yitirdi. Arpa, yarım saat önce çıktığı hastanenin morguna kaldırıldı.Baba şikayetçi olduBabası Nurettin Arpa ile eşi Zübeyde Arpa, çocuklarının doktor ihmali sonucu öldüğünü öne sürdü. Baba Arpa, “Doktor ‘hayati tehlikesi yoktur’ diye rapor verdi. Hastanede doğru dürüst bakılmadı. Oğlumun ölümünden sorumlu olan doktor, hastane ve şoförden şikayetçiyim” dedi. Doktorlar İsmail Yavuz Polat, Bora Şerifhan Alpaydın ve Tacettin Semih Yürekli hakkında Karşıyaka 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Dikkatsizlik ve tedbirsizlikle ölüme sebebiyet” suçlarından 3’er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.  Doktorlar 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ezaları paraya çevrildi.

  Doktor Polat suçlu bulunduAile olay gecesi nöbetçi şef ve idari amir olan Doktor İsmail Yavuz Polat hakkında toplam 75 bin lira maddi ve manevi tazminat istemiyle dava açtı. Doktor İsmail Yavuz Polat’ın avukatı mahkemeye verdiği dilekçede davanın zaman aşımına uğradığını, reddedilmesi gerektiğini belirtti. Davayı sona erdiren Hakim Ömer Özdemir, “Trafik kazası sonucu hastaneye getirilen yaralıya gerekli özenin gösterilmemesi sonucu vefat etmesi nedeni ile görevli doktorun kişisel kusuruna dayalı olarak tazminat davası açılmıştır. Ceza mahkemesinde ölüm olayında Polat, 2/8 oranında kusurlu bulunarak mahkumiyetine karar verilip karar kesinleşmiştir. Doktor İsmail Yavuz Polat, ayrıca Yüksek Sağlık Şurası tarafından da kusurlu bulunmuştur” dedi.

  Bakanlık davalıkDoktor İsmail Yavuz Polat’ın ölenin annesi Zübeyde Arpa ve babası Nurettin Arpa’ya 7 bin 500’er lira maddi ve 7 bin 500’er lira manevi olmak üzere toplam 30 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi. Polat’ın avukatı kararı temyiz edeceklerini belirtti. Doktorlar Tacettin Semih Yürekli, Bora Şerifhan Alpaydın ve Sağlık Bakanlığı’na karşı ailenin izmir 2. İdare Mahkemesi’nde açtığı toplam 75 bin liralık tazminat davası ise henüz sonuçlanmadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı