ANKARA HABERLERİ

Doğu Perinçek: Batı Asya'da Suriye ve Katar odaklı cepheleşme, Irak'ın kuzeyine de uzanmış bulunuyor

DHA
17.06.2017 - 15:46Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

ANKARA, (DHA) - VATAN Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin 25 Eylül'de yapılacağını ilan ettiği 'bağımsız Kürdistan' için referandum konusunda, partisinin Merkez Karar Kurulu'nun aldığı kararı açıkladı. Perinçek, "ABD, İsrail ve PKK, 'Kürdistan'ın bağımsızlığı' için referandumu destekliyorlar. Türkiye, İran, Rusya ve Almanya, referandum girişiminin karşısında olduklarını açıkladı. Batı Asya'da, Suriye ve Katar odaklı cepheleşme böylece Irak'ın kuzeyine de uzanmış bulunuyor" dedi. 
Doğu Perinçek, partisinin Ankara'daki genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Mesud Barzani'nin 25 Eylül günü yapılacağını ilan ettiği 'bağımsız Kürdistan' için referandumla ilgili Merkez Karar Kurulu'nun aldığı kararı açıkladı. 

"ABD, İSRAİL VE PKK, REFERANDUMU DESTEKLİYOR"
Referanduma seyirci kalınamayacağını vurgulayan Perinçek, Habur Kapısı'nın kapatılması gerektiğini savundu. Doğu Perinçek, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül 2017 günü 'Kürdistan'ın bağımsızlığı' için referandum yapacaklarını açıkladı. ABD, İsrail ve PKK, 'Kürdistan'ın bağımsızlığı' için referandumu destekliyorlar. Irak yönetimi, ülkesinin toprak bütünlüğünü korumak için kararlı olduğunu ve Silahlı Kuvvetlerinin bu amaçla göreve hazır bulunduğunu ilan etti. Türkiye, İran, Rusya ve Almanya, referandum girişiminin karşısında olduklarını açıkladılar. Batı Asya'da, Suriye ve Katar odaklı cepheleşme böylece Irak'ın kuzeyine de uzanmış bulunuyor" dedi. 

"IRAK HÜKÜMETİYLE GÖRÜŞMELERE BAŞLANMALI VE ALINAN KARARLAR İLAN EDİLMELİ"
Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu, 'bağımsız Kürdistan' için referandum girişimi konusunda, Türkiye'nin yapması gerekenleri şöyle sıraladı:  
"Sözde 'Bağımsız Kürdistan' için referandum girişimi, aslında ABD ve İsrail'in Batı Asya'da İkinci İsrail'i kurma planı kapsamındadır. İkinci İsrail, bölge ülkelerini, dünya barışını ve bütün insanlığı hedef almaktadır. Ülkemiz açısından bu girişim Türkiyemizin toprak bütünlüğünü, milli birliğini ve iç barışı tehdit etmektedir. 'Bağımsız Kürdistan' bir hayâldir. Ancak bu plan, bölgede kanlı olaylara yol açar ve Kürtleri de ABD ve İsrail çıkarları uğruna ateşe sürmeye hizmet eder. Türkiye, devleti ve milletiyle bu planın hayata geçirilmesine izin vermeyecektir.
AKP hükümeti, konunun ciddiyetine uygun bir duyarlılık ve kararlılık içinde değildir. 'Kürdistan'ın bağımsızlığı' amacıyla referandum girişimi konusunda sıradan açıklamalar yapılmakta ve süreç seyredilmektedir. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, 14 Haziran 2017 günü bir yaptırımın söz konusu olmadığını açıklamıştır. Dahası Ankara'da Erbil temsilciliği açılmasına izin verilerek bir bakıma sözde 'Kürdistan' Büyükelçiliğinin yolu açılmaktadır.
Ankara'daki Erbil Temsilciliği, Kürdistan'ın bağımsızlığına yönelik referandum kararı kaldırılana kadar kapatılmalıdır.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimine, 'Kürdistan'ın bağımsızlığı için referandum' kararından vazgeçmediği takdirde ilk yaptırım olarak Habur Kapısının kapatılacağı bildirilmelidir. Bu konuda ihtiyaca uygun bir süre verilmelidir. Türkiye'nin Irak ve diğer Batı Asya ülkeleri ile ticaret ve ilişkisini sağlamak için ikinci bir kapının açılması hazırlığına derhal girişilmelidir.
Irak hükümeti ile ortak uygulamalar konusunda görüşmelere başlanmalı ve alınan kararlar ilan edilmelidir.
Türkiye hükümeti, komşuları Suriye, Irak, İran, Azerbaycan ile uygulanacak siyaset ve yaptırımları görüşmek için bu ülkeler katında girişimde bulunmalıdır. Özellikle Suriye ile ilişkiler derhal normalleştirilmeli, Şam'daki Büyükelçiliğimiz açılmalı ve Türkiye ile Suriye arasında bölge ülkelerinin toprak bütünlüğü için ortak askerî uygulamaları da içeren önlemler amacıyla görüşmelere başlanmalıdır"

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Doğu Perinçek: Batı Asya'da Suriye ve Katar odaklı cepheleşme, Irak'ın kuzeyine de uzanmış bulunuyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:23
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:41
 • Yatsı
  19:59
Sayfa Başı