İZMİR HABERLERİ

Dikili'de 350 mülteci yakalandı

DHA
27.03.2016 - 15:22Son Güncelleme :
DHA

Oben ULU/DİKİLİ (İzmir), (DHA) - İZMİR'in Dikili İlçesi'nde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan, büyük bölümü Myanmar uyruklu 350 kaçak mülteci yakalandı.
Devriye görevi yapan TCSG DOST 701 Sahil Güvenlik Gemisi, kıyıdan 4 mil açıkta 5 ayrı lastik botta kaçaklar olduğunu belirledi. Midilli Adası'na geçmeye çalışan mülteciler durdurulup, sahil güvenlik gemisine alındı. Büyük bölümü, Güneydoğu Asya'da bir ülke olan Myanmarlı olan 350 mülteci, Dikili Sahil Güvenlik Komutanlığı'na getirildi. Burada battaniye dağıtılıp, insani yardımda bulunuldu. Mülteciler arasındaki Myanmar uyruklu bir erkek, göç nedenlerini, "Yaşadığımız yerde planlı olarak Müslümanlar'a yönelik bir kıyım yapılıyor. Bir yandan baskı, can korkusu, bir yandan yoksulluk bizi göç etmeye zorladı" diye anlattı.
Yakalanan mülteciler, işlemlerinin ardından kimlik tespiti için Dikili İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edildi. İşlemlerin ardından İzmir İl Emniyet Müdürüğü Yabancılar Şubesi'ne teslim edilecek olan mülteciler Dikili Spor Salonu'na konuldu.
Öte yandan AB ile yapılan anlaşma gereğince geri teslim noktası olarak belirlenen Dikili'ye, 5 Nisan'da gelmeye başlayacak göçmenler için hazırlıkların da sürdüğü belirtildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Dikili'de 350 mülteci yakalandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 15 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dikili'de 350 mülteci yakalandı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı