İSTANBUL HABERLERİ

DHA İSTANBUL - AYASOFYA MEYDANI'NDA 'FETİH NAMAZI' KILINDI

DHA
13.05.2017 - 07:13Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

Haber-Kamera: Hakan KAYA - Soner HASIRCIOĞLU / İSTANBUL (DHA) - ANADOLU Gençliği Derneği (AGD) tarafından İstanbul'un fethinin 564'üncü yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında 1937 yılında müzeye çevrilen Ayasofya'nın önünde toplanan binlerce kişi sabah namazı kılıp, Ayasofya'nın ibadete açılması için dua etti.
'Zincirler Kırılsın Ayasofya Açılsın' ve 'Seccadeni al da gel' çağrılarıyla Türkiye ve İstanbul'un çeşitli yerlerinden gelen binlerce kişi, saat 04.00 sıralarında Ayasofya Meydanı'nda toplandı. Kalabalık grup sık sık 'Zincirler Kırılsın, Ayasofya Açılsın' sloganları atarak tekbirler getirdi. Meydana kurulan platformdan okunan Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan etkinlik sanatçı Ahmet Hakan Karagül'ün söylediği şarkılarla devam etti.
Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı Salih Turhan, Ayasofya'nın müze olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu belirterek, "Ayasofya sadece Müslümanlar açısından değil, dünyanın birçok bölgesinde bulunan insanlar tarafından başka bir mana ifade ediyor. Amerika'da Avrupa'da Yunanistan'da birçok yerde Ayasofya dernekleri ve vakıfları var. Bu vakıflar yıllarca bir mücadelenin içerisinde bırakın Ayasofya Camii'nin müze haline getirilmesini Ayasofya'nın kilise haline getirilmesi ile alakalı çok yoğun çalışmalar yapıyorlar. Onun neticesinde sahte imzalarla 1934'te Ayasofya Camii müze haline getirilmiş oldu. Bizim bu noktadaki mücadelemiz hakla batılın içerisinde hakkın yanında yer alarak Ayasofya'nın minarelerinden ezanların okunması mücadelesidir" dedi.
AYASOFYA'NIN İBADETE AÇILMASI İÇİN NAMAZ KILIP DUA ETTİLER
Konuşmaların ardından Mescid-i Aksa imamı Mohammed Ali El-Abbasi meydanda toplanan cemaate sabah namazı kıldırdı. Namazın ardından kalabalık Ayasofya'nın ibadete açılması için dua etti.
Meydanda toplanan erkeklerin yan tarafında bezlerle kapatılan ayrı bir bölümde de kadınlar namaz kıldı. Kalabalık grup namaz ve duanın ardından olaysız şekilde dağıldı.
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: 
-------------------------------
- Ayasofya meydanında toplanan vatandaşlar 
- Kuran tilaveti okunması
- Ezgiler okuyan grup
- Ayasofya meydanında tekbir getiren ve slogan atan vatandaşlar
- Necmettin Erbakan'ın izletilen kısa videosu
- Salih Turhan'ın konuşması
- Birol Aydın'ın konuşması 
- Sabah namazı kılınması
- Usame Rufai hocanın dua etmesi
- Genel ve detaylar

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden DHA İSTANBUL - AYASOFYA MEYDANI'NDA 'FETİH NAMAZI' KILINDI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mayıs 2017 tarihinde saat 07 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça DHA İSTANBUL - AYASOFYA MEYDANI'NDA 'FETİH NAMAZI' KILINDI haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:25
  • Guneş
   07:05
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   18:36
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı