EDİRNE HABERLERİ

"Devlet çocuğa sahip çıkıyor"

AA / Cihan Demirci
20.02.2015 - 17:30Son Güncelleme :

- Edirne Valisi Şahin: - "Çocuk doğduktan sonra anne ve babası yoksa onun sahibi devlettir, onun sahibi şefkatli analarımızdır, şefkatli babalarımızdır"

AA / Cihan Demirci

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, "Çocuk doğduktan sonra anne ve babası yoksa onun sahibi devlettir, onun sahibi şefkatli analarımızdır, şefkatli babalarımızdır" dedi.

Şahin, Edirne Çocuk Sitesi'nde, koruyucu ailelere yönelik sertifika töreninde, bir çocuğun nerede dünyaya geleceği ya da anne ve babasının kim olacağının insanların elinde olmadığını söyledi. Devletin çocuğa sahip çıktığını belirten Şahin, şöyle konuştu:

"Çocuk doğduktan sonra anne ve babası yoksa onun sahibi devlettir, onun sahibi şefkatli analarımızdır, şefkatli babalarımızdır. Bugüne kadar ne yapılıyordu, hep yurtlarda devam ediyordu bu konu. 80 - 90 yıldır yurtlar devam ediyordu. Yurtlarda kalma ve hep birlikte yaşama bir süreden sonra bıkkınlık getiriyor. Her şeyi altınla da donatsak ne gerekir, bir sevgiye, gönle, okşanmaya, sevilmeye ihtiyaç var. İşte o gönlü o çocuklarda toplamak için muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde bir seferberlik başladı. O zamanlar Giresun'da valiydim. Orada da koruyucu aile programı uyguladık. Edirne'de daha başarılı olduk."

Şahin, daha önce okuldan kaçan, hırsızlık yapan ya da dilenmeye mecbur kalan çocukların, koruyucu aile uygulaması sayesinde, anne ve baba sevgisiyle yaşamaya başladığını vurguladı.

Koruyucu ailelerin bu çocukları kendi çocuklarıyla bir tutmasının çok önemli olduğunu dile getiren Şahin, "Bu çocuklar güç katıyor, onlara enerji veriyor" diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş ise iki yılda yapılan çalışmalar sonucunda, 2 olan koruyucu aile sayısının 52'ye yükseldiğini aktardı.

Edirne'de duyarlı aileler olduğunu dile getiren Özbaş, "Sizler çocuklarımıza aile oldunuz, annesiz çocuklarımıza anne oldunuz, babasız çocuklarımıza baba oldunuz. Onlara aile sıcaklığını yaşattınız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şahin, koruyucu ailelere sertifikalarını verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden "Devlet çocuğa sahip çıkıyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 17 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Devlet çocuğa sahip çıkıyor" haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:36
 • Guneş
  08:26
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı