DENİZLİ HABERLERİ

Denizli Büyükşehir'den geleceğe yatırım

DHA
12.10.2017 - 15:52Son Güncelleme :
DHA

DENİZLİ'de Büyükşehir Belediyesi, çevresel sorunların başında gelen iklim değişikliğine karşı, "İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver" projesiyle çalışma başlattı. İklim değişikliğinin gelecekte insan hayatına vereceği zararı en aza indirmek için başlatılan çalışma kapsamında Büyükşehir Belediyesi'nin projesi Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen 38 projeden biri oldu.

İklim değişikliği konusunda gelecek yıllar için stratejiler planlaması ve tedbirler alabilmesi için çalışmalar yürüten Denizli Büyükşehir Belediyesi, AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinatörlüğündeki Türkiye'de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında 'İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver Projesi' başlattı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı'nca yürütülen proje kapsamında personelin kapasitesinin geliştirilmesine yönelik yurt dışı iyi uygulama örneklerinin yerinde incelenmesi, yerel yönetimler için iklim değişikliği eylem planının hazırlanması ve iklim değişikliği konusunda panellerin düzenlenerek halka yönelik farkındalık çalışmalarının yürütülmesi planlanıyor.

TÜRKİYE'DE 38 PROJE KABUL EDİLDİ

Türkiye'de 13 büyükşehir, 12 üniversite, 5 belediye, 4 yerel yönetim ve 4 sivil toplum örgütü olmak üzere toplam 38 projenin desteklendiği hibe programı geçen ay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin katılımı ile gerçekleştirilirken, programa Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı'ndan Berna Yılmaz ve Pelin Aslı Özen katıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin yürütücü olduğu İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver Projesi'nde, iklim değişikliğinin azaltılmasına yönelik küresel çabalara katkıda bulunulması mevcuttaki ve beklenen iklim değişikliğinin etkilerinin insan sistemi ve doğa üzerindeki etkilerinin  azaltılarak uyum sağlanması, iklim değişikliği etkileri hakkında belediye personeli ve yerel karar vericiler üzerinde farkındalık oluşturulmasının hedeflendiği kaydedildi.

DENİZLİ İKLİM EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, proje ile kentin geleceğinin şimdiden planladığını söyledi. Küresel ısınma sonucu yaşanan iklim değişikliğinin giderek dünyayı tehdit ettiğini anlatan Başkan Zolan, bu tehdidi en aza indirmek için İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver Projesi başlattıklarını kaydederek, "Her sorunun bir çözümü vardır ancak çevre ile ilgili bir kriz olduğunda onu aşmanız mümkün değil. Bu nedenle çevreye olan duyarlılığımız her zaman en üst seviyede olacak. Proje kapsamında Denizli İklim Eylem Planı'nın hazırlanacağını kaydeden Zolan, enerjinin yüksek seviyelerde kullanılmasının karbondioksit salınımının artmasına bunun da iklim değişikliğine neden olduğunu, proje ile öncelikli hedeflerinin enerji verimliliği esaslı olacağını kaydetti.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Denizli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Denizli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Denizli Büyükşehir'den geleceğe yatırım haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

27 Nisan 2018, Cuma
 • İmsak
  04:36
 • Guneş
  06:06
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  19:57
 • Yatsı
  21:21
Sayfa Başı