SİVAS HABERLERİ

Demir kesen bıçak üretiyor

AA / Cüneyt Çelik
24.02.2016 - 11:50Son Güncelleme :

- Türkiye'nin bıçak üretim merkezlerinden Sivas'ta, bir ustanın makas çeliği kullanarak el ve boy ölçülerine göre kişiye özel ürettiği demir kesen bıçaklar ilgi görüyor- Bıçaklar, şekline ve kullanılan malzemeye göre, 350 ile 800 lira arasında satışa sunuluyor- Bıçak ustası Gölebatmaz: - "Bıçağı alacak kişiyle görüşüyorum, önerisini ve fikrini aldıktan sonra projesini çiziyorum"

AA / Cüneyt Çelik

SİVAS (AA) - CÜNEYT ÇELİK - Türkiye'nin önemli bıçak üretim merkezlerinden Sivas'ta bir bıçak ustası, boy ve el ölçülerine göre, kişiye özel demir kesen bıçak üretiyor.

Eski Sanayi'de 34 yıldır baba mesleğini sürdüren bıçak ustası İsmail Gölebatmaz, talep üzerine "demir kesen" bıçak tasarladı. Makas çeliğinden özel olarak tasarlanan bıçağın demiri, usta tarafından özenle kesildikten sonra kok kömüründen yakılan ocakta ısıtılıyor. Örste dövülerek inceltilen çeliğe, namlu biçimi veriliyor.

İlk düzenlemeden sonra tırnak oyuğu açılan çelik, su verilerek sertleştiriliyor ve daha sonra da parlatılıyor. Bıçağın sapı için kullanılan manda, geyik boynuzu ve hayvanların kaval kemiği, temizlenip kurutulduktan sonra kor ateşinde ısıtılıyor. İstenilen boyutta kesilip mengenede düzeltilen saplara şekil veriliyor. Son olarak uç kısımlar saplara takılarak, bıçaklar satışa hazır hale getiriliyor.

- 350 ila 800 lira arasında satılıyor

Kişiye özel üretilen bıçaklar, şekline ve kullanılan malzemeye göre, 350 ila 800 lira arasında satışa sunuluyor.

Bıçak ustası Gölebatmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, el, sebze bıçağı ile kılıç, kama ve hançerin yanı sıra son dönemlerde özel olarak ürettiği demir kesen bıçağa da vatandaşların ilgi gösterdiğini söyledi.

Demir kesen bıçağın yapımı hakkında bilgi veren Gölebatmaz, "Hammadde olarak makas çeliğini kesiyorum sonra ocakta dövüyoruz, daha sonra sıkıştırıp sertleştiriyoruz. Bıçağı alacak kişiyle görüşüyorum, önerisini ve fikrini aldıktan sonra projesini çiziyorum. Sipariş veren kişi de nasıl bir şey istediğini çiziyor, öyle ortak fikirle bir bıçağımız ortaya çıkıyor. İsteyenin boyunun ve elinin ölçüsünü alarak kişiye özel bıçak yapıyorum" diye konuştu.

- "Demiri bile kesiyorum, mermeri delebiliyorum"

Gölebatmaz, yaptığı bıçakların özellikleri hakkında şu bilgileri verdi:

"Sivas bıçağı el yapımıdır, dövmedir, baskı pres yamıyoruz. Son dönemlerde makas çeliğinden yaptığım bıçaklar ilgi görüyor, onunla demiri bile kesiyorum, mermeri delebiliyorum. 6-7 milimetre kalınlığında demiri kesiyorum, üstelik çok rahat kesiyorum ve bıçağın ağzında bir bozulma olmuyor. Sap kısımında manda, geyik boynuzu ile hayvanların kaval kemiğini kullanıyorum. Kaval kemiği yöntemi yaklaşık 100 yıldır kullanılmıyordu. Sap kısmı da çok kaliteli, bozulma, kırılma olmaz. Bu bıçak yıl değil, bir kaç asır bile devirir. Çünkü kaç defa deneyini yaptım kesinlikle bir bozulma kırılma olmuyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Demir kesen bıçak üretiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 11 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Demir kesen bıçak üretiyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı