BURSA HABERLERİ NİLÜFER HABERLERİ

Dekan Kaya: Öyle hemşirelerimiz var ki ameliyat bile yapabilir

DHA
10.05.2018 - 15:57Son Güncelleme :
DHA

BURSA,(DHA)- BURSA Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan hemşireler, ‘Dünya Hemşireler Haftası’nı kutladı. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, hemşireliğin hekimlere yardımcı olan sağlık personeli değil, başlı başına bir meslek olduğunu belirterek, “Ameliyathanede öyle hemşireler var ki, bazı ameliyatları rahatlıkla yaparlar” dedi.

Rektörlük A Salonunda yapılan Hemşireler Haftası kutlamasına, öğretim üyeleri, hemşireler ve personel katıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, törende yaptığı konuşmada, sağlığın bir insan hakkı olduğunu ancak bu hakkın kullanılabilmesi için birtakım şartların bulunması gerektiğine işaret ederek, “Hemşirelerimizin ana, baba, evlat gibi gördükleri hastalara sevgi ile fedakârca baktıklarını biliyoruz. Üniversite olarak biz de onların çalışma şartların iyileştirmek için uğraşıyoruz” dedi.

“ÖYLE HEMŞİRELERİMİZ VAR Kİ AMELİYAT BİLE YAPABİLİR”

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, hemşireliğin hekimlere yardımcı olan sağlık personeli değil, başlı başına bir meslek olduğunu belirterek, hemşirelerden büyük alkış aldı. Kaya, “Öyle eskiden olduğu gibi doktorun dediğini yapan kişiler değil artık, görüyorsunuz yüksek lisans yapıyorlar, doktora yapıyorlar, profesör oluyorlar. Hemşireleri kendileri yetiştiriyorlar. Bizim fakültemiz özeline gelince ben inanıyorum ki ülkemizin en iyi hemşireleri buradadır. Bunu nerden biliyorum? Bize dışardan çok öğretim üyesi, asistan geliyor. Onlar da aynı şeyi söylüyor. Ne mutlu ki sizin böyle iş arkadaşlarınız var diyorlar. Kliniklerde ve ameliyathanede… Ameliyathanede öyle hemşireler var ki, bunlara bazı ameliyatları verin rahatlıkla yaparlar” dedi.

YENİ HEMŞİRE VE TEKNİSYEN KADROLARI

Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yakup Canıtez ise hemşirelik ile hekimliğin birbirini tamamlayan ayrılmaz parçalar olduğunu belirterek, “Güney Marmara’nın altı milyon nüfusuna cevap vermeye çalışan önemli bir sağlık kuruluşuyuz. Son üç yılda bizden öncekilerin koyduğu tuğlaların üstüne tuğla koymaya çalışıyoruz. Geçen iki yılda 156 hemşire kadrosu almıştık, bu yıl da 149 hemşire ve 43 sağlık teknikeri almak üzere ilan verdik. İnşallah bunlar da işe başladıklarında sıkıntılar tümden yok olmayacak belki ama önemli oranda azalacak” dedi.

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ GELİYOR

Tıp Fakültesi Hastanesi Başhemşiresi Muazzez Altay ise, her yıl 12-18 Mayıs tarihlerinin Dünya Hemşireler Haftası olarak kutlandığını belirterek, hemşirelerin sağlıktaki rolünü anlattı. Sağlığın kazanılmasında hemşirelik mesleğinin anahtar rol oynadığını vurgulayan Altay, bu rolün gerektiği gibi uygulanabilmesi için de birtakım koşulların yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 verilerine göre Türkiye’de 152 bin 952 hemşirenin çalıştığını, buna göre bin hastaya iki hemşirenin bakmak zorunda olduğunu kaydeden Başhemşire Altay, “Oysa Türkiye’nin de üye olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD’de ise 34 ülkenin ortalaması 1.000 hastaya 9 hemşiredir” dedi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berrin Tunca, 1996 yılından bu yana Sağlık Yüksekokulu olarak lisans düzeyinde, bugün ise  yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim verdiklerinin altını çizdi. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nurcan Özyazıcıoğlu da, öğrenci sayılarının plansız olarak artırılmasının hemşirelik eğitiminde niteliği olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Konuşmaların ardından, emekli olan ve hizmette 20 yılını dolduran hemşirelere plaketleri verildi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nilüfer haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Nilüfer haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dekan Kaya: Öyle hemşirelerimiz var ki ameliyat bile yapabilir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mayıs 2018, Cuma
 • İmsak
  04:04
 • Guneş
  05:45
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  20:15
 • Yatsı
  21:49

BURSA NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Fatoş Eczanesi

  Nilüfer
 • Tuncer Eczanesi

  Nilüfer
 • Nurdan Eczanesi

  Nilüfer
Sayfa Başı