MERSİN HABERLERİ

ÇYDD kız çocukları için eğitimin önemini anlattı

DHA
31.03.2016 - 11:13Son Güncelleme :
DHA

MERSİN’in Silifke İlçesi’nde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Şubesi, burs sağladığı öğrencilerin anne ve babalarına yönelik toplantı düzenledi.

Dernek binasında düzenlenen etkinlikte konuşan ÇYDD Şube Başkanı Hatice Yerebakan Tol, Türkiye’nin birçok yöresinde çocukların okula gönderilmediğini söyledi. Tol, bu durumun özellikle kızlar için geçerli olduğunu, nüfusun cinsiyete göre dağılımında eşitlik olmasına karşın, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, geleneksel olarak kamusal yaşamda  ve aile içinde hala görülebildiğine dikkat çekti. Tol, "Türkiye’de erkek ve kız çocuklarının ilköğretimde okullulaşma sayılarına bakıldığında erkeklerden farklı olarak 600 bin kız çocuğunun okula gitmediği görülmektedir. Bu nedenle Türkiye, UNICEF’in temel eğitimde cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve bu konuya daha fazla duyarlılık gösterilmesini gerekli gördüğü 25 ülke arasında yer almaktadır" dedi.
Ardından söz alan Yaşam Koçu ve Aile Danışmanı Emine Selvi ise "Kadının toplum üzerindeki etkisinin farkında olan kurucumuz Sayın Türkan Saylan ÇYDD çatısı altında daha çok kız çocuğumuzun okutulması için fırsat yaratmaya ve olanaklar sunmaya ömrünü adamıştır.İşte bu yüzden Silifke ÇYDD olarak her zaman kızlarımızın yanındayız ve onların aydınlık geleceği için ışık olmaya devam edeceğiz."

Mehmet OKUR / SİLİFKE(Mersin), (DHA)
MO(AŞ/EŞ)(31.03.2016),(FOTOĞRAFLI)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden ÇYDD kız çocukları için eğitimin önemini anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 11 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇYDD kız çocukları için eğitimin önemini anlattı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı