ADANA HABERLERİ

Çukurova’da Makam Aracı Yok

IHA
30.08.2015 - 10:39Son Güncelleme :

BAŞKANLIĞA SEÇİLİR SEÇİLMEZ BELEDİYEDE MAKAM ARACI UYGULAMASINA SON VEREN ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI SONER ÇETİN, KENDİSİ DE MAKAM ARACI KULLANMAMAYA BAŞLADI.

IHA

Başkanlığa seçilir seçilmez belediyede makam aracı uygulamasına son veren Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, kendisi de makam aracı kullanmamaya başladı. Kendi özel arabasına binen ve makam aracının satılması için talimat veren Çetin, “Bir zihniyet devrimi yapmak gerekiyordu” dedi.
Başkan Çetin 17 ay önce başlattığı ‘makam araçsız belediye’ uygulamasına kendisini de dahil etti. Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı da olan Soner Çetin, göreve başladığı 2 Nisan 2014 günü verdiği bir talimatla belediyede makam aracı uygulamasını kaldırmıştı. Kamuoyuna ‘makam aracı saltanatı’ olarak da yansıyan eski uygulamaya son verdiği için halktan büyük destek gören Çetin özel işlerinde kendi özel aracını kullanıyor, sadece kamusal görevde iken makam aracına biniyordu.
HER YERE ÖZEL ARACIYLA GİDİYOR
Makam araçlarını 17 ay önce kaldırarak ‘araç havuzu’ sistemi başlatan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin yeni uygulamaya iki hafta kadar önce kendisini de dahil etti. Belediye başkanı olduğu için devletin tahsis ettiği Audi marka makam aracını bırakan Çetin, kendisine ait 01 CHP 01 plakalı Mercedes marka aracına binmeye başladı. Belediyeye geliş ve gidiş de dahil olmak üzere tüm kamusal hizmetler için de kendi özel aracını kullanmaya başlayan Başkan Çetin, yeni uygulama için “Belediyemizde bir buçuk yıl önce başlattığımız makam araçsız sisteme ben de katıldım. Borç bitinceye kadar makam aracı kullanmayacağım” dedi.
“BİR ZİHNİYET DEVRİMİ GEREKİYOR”
Göreve başlamasının ardından 17 ay geçtiği halde onlarca projeyi hayata geçirdiğini ancak önceki yönetimden devralınan belediye borcunun artmadığına dikkat çeken Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, neden makam aracı kullanmadığını şöyle izah etti:
"Denebilir ki ‘üç kuruşluk benzinden ne çıkar, devletin parası mı yok?’ Doğrudur, Türkiye Cumhuriyeti üç kuruş benzinin hesabını yapmaz, önem de vermez ama önemli olan bir zihniyete dikkat çekmek, Hazine’ye, dolayısıyla belediyemize azıcık da olsa tasarruf etmek. Önemli olan kaynakları iyi kullanmaktır, halkın parasını harcarken kendi cebinden çıkıyormuş gibi düşünebilmektir."
MİLYONLARCA LİRA TASARRUF
Başkan Soner Çetin’in araç kullanmaya yönelik tasarrufu sadece makam aracı uygulamasıyla sınırlı değil. Önceki dönemlerden kalan araç kiralama sistemi de Çetin’in son verdiği bir başka uygulama. Çetin, başkan seçildikten kısa bir süre sonra 28 binek aracının Çukurova Belediyesi tarafından kiralamasına son vermiş, arabalar şirketlere iade edilmişti. Bu çapta belediyeler arasında araç kiralaması yapmayan tek belediyenin Çukurova Belediyesi olduğu belirtildi. Araç kiralama, yakıt, gereksiz personel çalıştırma gibi harcamaların önüne geçilmesi sayesinde milyonlarca lira tasarruf sağlandığı kaydedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Çukurova’da Makam Aracı Yok hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çukurova’da Makam Aracı Yok haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Nisan 2018, Cuma
 • İmsak
  04:25
 • Guneş
  05:51
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  19:24
 • Yatsı
  20:45
Sayfa Başı