ÇANAKKALE HABERLERİ

ÇOMÜ'den kısa kısa

AA / Mehmet Bayer
25.02.2016 - 14:00Son Güncelleme :

- Romatoloji uzmanı ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesinde göreve başladı

AA / Mehmet Bayer

ÇANAKKALE (AA) - Romatoloji uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Yılmazer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesinde göreve başladı.
Yılmazer, romatologların iltihaplı eklem hastalıkları adı verilen romatoid artrit, ankilozan spondilit, behçet hastalığı, ailevi akdeniz ateşi gibi 200'e yakın hastalığın tanısının konması ve tedavisinin verilmesi konusunda uzmanlaşmış kişiler olduğunu belirtti.
Romatoloji uzmanlığının uzun bir eğitim dönemi gerektirdiğine işaret eden Yılmazer, "Bu konuda uzman olmak için 6 yıl tıp eğitimi, 4 yıl iç hastalıkları uzmanlığı eğitimi 3 yıl da romatoloji uzmanlığı eğitimi alınması gerekiyor. Bu da bir romatoloji uzmanının yetişmesi için uzun yıllara ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne seriyor. Türkiye'de romatolog sayısı ülke nüfusu ve hasta sayısı dikkate alındığında çok yetersiz" dedi.
Yılmazer, romatizmal hastalıkların tedavisinde erken tanının önemli olduğunu, uygun tedaviyle olası hasarların önlenebileceğini kaydetti.
- Kadınlara kooperatifçilik eğitimi verildi
Bozcaada'da yaşayan ve el emeği ürünlerini değerlendirmek isteyen kadınlar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından düzenlenen kooperatifçilik konulu eğitime katıldı.
Biga MYO toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitim, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Tan, Dr. Bengü Everest, Biga Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (BİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayfer Baykal ve MYO Kooperatifçilik Programı öğretim görevlisi Muradiye Özel Ödül tarafından verildi.
Toplantıda, kadınlara "Kooperatif nedir? Ne değildir? Neden önemlidir? Türkiye'de ve dünyadaki uygulamaları nasıldır? Kooperatifçilik ilkeleri ve kadın kooperatifçiliğinin, Biga'daki örneği" konularında bilgi aktarıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden ÇOMÜ'den kısa kısa hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 14 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇOMÜ'den kısa kısa haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı