Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Çocuk Kâşifler Sanal Dünyada

  Hürriyet Haber
  01.09.2015 - 16:58 | Son Güncelleme: 01.09.2015 - 16:58

  KAÇUV’un kronik hastalıkları sebebiyle, hastanede ya da evlerinde tedavileri aylarca süren çocuklar için tasarladığı ‘Çocuk Kâşifler Sanal Dünyada’ projesi tamamlandı.

  Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) Eylül 2014’te İstanbul Kalkınma Ajansı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında ‘Çocuk Kâşifler Sanal Dünyada’ projesini hayata geçirdi. KAÇUV Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Feza Orhan, proje ile çocukların dijital okuryazarlık becerilerini geliştirmeye ve bilgi toplumunun ihtiyaç duyduğu entelektüel bireyleri yetiştirmeye katkı sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi. Projenin çocukların ve gençlerin farklı ilgi alanlarına yönelik bilgilere, eğlenceli ve nitelikli zaman geçirerek ulaştıkları bir e-öğrenme portalı olduğunu söyleyen KAÇUV Genel Sekreteri Gözde Kaymaz ise, “KAÇUV olarak fotoğraf, çizim, video, ses ve yönlendirici kaynaklar ile etkileşimin arttırılmasını hedefliyoruz. Proje kapsamında oluşturulan portalın tedavi gören çocuklara duyurulması konusunda, KAÇUV gönüllülerinden destek alındı. Bu süreç içerisinde, bir ‘eğitmen-eğitim’ programı geliştirilerek projeyi çocuklarla uygulayacak olan 21 eğitmen yetiştirildi. Böylelikle, projenin yaygınlaştırmasını sağlayacak gönüllülerin eğitilmesi konusunda adım atıldı” dedi.
  Proje dokuz hastanede uygulanıyor

  Kalkınma Bakanlığı İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen proje ile 8-17 yaş arasındaki çocukların web tabanlı eğitim portalı aracılığıyla katılacağı uygulamalarla bilişsel gelişimlerinin desteklenerek, özgüvenlerinin artması, hastalığı algılama ve tedavi sürecine uyumun gelişmesi, stres düzeylerinin azalması amaçlanıyor.
  Çocuk Kâşifler Sanal Dünyada projesi, KAÇUV gönüllüleri aracılığıyla İstanbul’daki 9 kamu ve üniversite hastanesinin hematoloji ve onkoloji servislerinde yaygınlaştırıldı.
  Projeyle ilgili detaylı bilgiler www.cocukkasifler.org ya da www.kacuv.org adreslerinde yer alıyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı