KAYSERİ HABERLERİ

Çintımar:"Federasyon olarak uluslararası federasyondan önce biz ceza verdik"

DHA
31.03.2017 - 10:50Son Güncelleme :
Çintımar:Federasyon olarak uluslararası federasyondan önce biz ceza verdik
DHA

"Elvan ve Gamze'ye 2 yıl önce verilen cezanın yeni gibi açıklanması manidar"Oktay ENSARİ / KAYSERİ (DHA) - ATLETİZM Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) Elvan ve Gamze'ye 2015 yılında verdiği ceza ve madalya iptalinin yeniymiş gibi açıklamasını manidar ve düşündürücü bulduğunu söyledi.

Federasyon Başkanı Fatih Çintimar IAAF'nin Elvan Abeylegesse ve Gamze Bulut'un madalya ve derecelerinin iptal edilmesine ilişkin olarak şunları söyledi:

"Ceza işlemleri 2015 yılında gerçekleşti. Federasyon olarak uluslararası federasyondan önce biz ceza verdik. Örneğin Elvan'la ilgili cezai işlem 2015 yılının Ocak ayında verildi. Ağustos ayında ise onaylandı. Keza Gamze ile ilgili cezada öyle. Ancak, durup, dururken, üzerinden 2 yıl geçtikten sonra verilen bu cezaların önceki gün kamuoyuna açıklanması manidar geldi. Avrupa ülkelerinin son zamanlardaki Türkiye'ye karşı tutumunun önceden verilmiş cezaların 2 yıl sonra gündeme gelmesini, Kros milli takımımızın Dünya Şampiyonasında bir çok Avrupa ülkesini geride bırakıp 3'üncü olmasına, Avrupa'da madalya alan tek takım olmamızın kıskançlığına bağlıyorum. Yani, bir ölçüde bu başarının örtülmesine yönelik diye düşünüyorum."

Çintimar, Türk A Milli kros takımının devşirme sporculardan oluştuğu yönündeki eleştirilere de, "Amerikan ve diğer ülke takımlarında da çok sayıda Kenyalı atlet vardı" cevabını verdi.

GAMZE BULUT: ''DOPİNGLE İŞİM OLMAZ'' DEMİŞTİ...

Milli atlet Gamze Bulut, 18 Ağustos 2014'te yaptığı açıklamada ''Dopingle işim olmaz'' demişti.

Avrupa şampiyonası sonrası ortaya atılan ve yakıştırılmaya çalışılan doping iddialarına sert yanıt veren Bulut, "Benim hedefim 2016 Olimpiyatları. Kendisine bu kadar büyük hedef koyan birinin dopingle ne ilgisi olabilir ? Doping imaları bir algı yaratmaya yönelik'' şeklinde konuşmuştu.

Zürih'teki 1500 metre yarışmasından sonra Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar ile tartıştığı iddialarının da son derece gerçek dışı olduğunu belirten Gamze Bulut; "Ben 2012 Olimpiyatları'nda gümüş madalya aldım. O nedenle tüm hedefim 2016 Olimpiyatları'nda birincilik kürsüsüne çıkmaktır. Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olamadım. Bu doğru. Ancak, bana doping iması yapıldığı, gözetim altında olduğum şeklindeki yayınlar yalan. Dopingle hiç işim olmaz. Bugüne dek tüm sporculara yapılan rutin doping kontrollerinden de alnımın akıyla geçtim. Birileri benimle ilgili algı yaratmak, üzerime oynamak istiyor. Yapılanlar ve yazılanlar son derece ayıp ve haksızlık. Milli bir sporcuya bu denli yakıştırma, ima yapmak ve algı yaratmak vicdansızlık. Moralimi bozuyorlar'' şeklinde ifadeler kullanmıştı.

2012 Olimpiyatları'nda 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin'in ardından 2.olan Gamze Bulut'un antrenörü Süleyman Altınoluk da doping iması ile federasyon başkanıyla tartışma iddialarına ''Federasyon başkanımız Sayın Çintımar bizi Zürih'teki yarışmalardan sonra teselli edip, Türkiye'ye uğurladı. Bu tartışma lafları, iddiaları nereden çıkıyor? Uyduruk haberlerle bizim önümüz kesiliyor. Motivasyonumuz ve moralimiz bozuluyor. Gamze'nin de dopingle ilgili gözaltına alındığı da yalan. Böyle bir şey yok. Zürih'te yapılan Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olamadığımız doğru ama hedefimiz 2016 olimpiyatları'' diye sporcusunu savunmuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ (Arşiv)

-Gamze Bulut'un 2014’deki açıklaması (Arşiv)

-Gamze Bulut'un antrenörü Süleyman Altınoluk'un açıklaması (Arşiv)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Çintımar:"Federasyon olarak uluslararası federasyondan önce biz ceza verdik" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 10 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çintımar:"Federasyon olarak uluslararası federasyondan önce biz ceza verdik" haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı