SİVAS HABERLERİ

Çiftçilere yem bitkisi tohumu dağıtıldı

DHA
27.03.2017 - 12:56Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta çayır-mera ve yem bitkileri üretimini geliştirme projesi kapsamında çiftçilere yem bitkisi tohumu dağıtımı yapıldı.

Tarım Kredi Kooperatifi binası önünde düzenlenen programa Vali Davut Gül, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlüğü yetkilileri ile çok sayıda çiftçi katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, müdürlük olarak çayır-mera ve yem bitkileri üretimini geliştirme projesi kapsamında 2 bin 800 çiftçiye 706 bin TL değerinde 15 ton kaplamalı sertifika tohumu, 1 ton standart korunga ve 120 ton fiğ tohumu dağıtımı gerçekleştirildiğini söyledi. Dağıtımların ardından 21 bin dekar alana yem bitkisinin dikilmesinin planlandığını söyleyen Yıldız, il genelinde yıllık 13 bin ton kaba yem üretiminin gerçekleşmesinin planlandığını söyledi.

Sivas'ın tarım ve hayvancılık şehri olduğuna dikkat çeken Vali Davut Gül ise, kentin her geçen gün sulanabilir arazisinin arttığını söyledi. Çiftçilerin arazilerinin kıymetlendiğini ve daha çok ürün ile rekabet edilebilir duruma gelindiğini ifade eden Gül, "Devlet Su İşleri tarafından planlanan veya projesi biten çok sayıda gölet projesi var. Tarım ve hayvancılık bir birini besliyor. Et ve Süt Kurumu ilimizde yeniden açıldı. İnşallah sözleşmeli besicilik yapılacak. Ektiğiniz yem bitkileri, meradan aldığınız bitkiler hayvancılığın daha da gelişmesini sağlayacak. Bu projeler ilimize kazandırıldığında büyük oranda sorunlar çözülmüş olacak" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Çiftçilere yem bitkisi tohumu dağıtıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 12 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çiftçilere yem bitkisi tohumu dağıtıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı