ANKARA HABERLERİ

CHP'li Yılmaz: ABD'ye misliyle karşılık vermek lazım

DHA
02.08.2018 - 12:47Son Güncelleme :
CHPli Yılmaz: ABDye misliyle karşılık vermek lazım
DHA

Nursima KESKİN/ANKARA, (DHA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptırım kararıyla ilgili "Misliyle karşılık vermek lazım. Hükümetin mütekabiliyet çerçevesinde bu konuyu değerlendirmesi ve gerekli adımı atması gerekiyor" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında ABD'nin, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik yaptırım kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD'nin 'fütursuz' olarak nitelediği kararını kınayan Yılmaz, "ABD'nin uzunca süren Türkiye'deki bazı olaylarla alakalı olarak rahatsızlık içinde olduğunun farkındayız. Ama ilk defa bizim bildiğimiz NATO ülkesinin bakanlarına dönük böyle bir yaptırım uygulanıyor. Her ne kadar bazıları bunu sembolik ve önemsiz gibi göstermeye çalışsa da bu son derece önemli ve ağırdır. Bu Türkiye'ye bir hakarettir. Ben bu kürsüde hiçbir gün 'Bir gün gelir AKP'li bakanları da savunmak  zorunda kalırım' diye düşünmemiştim. Demek ki ülke vatan, millet meselesi olunca bunu yapmak zorunda kalıyoruz. Türkiye'de yargının işlemediğini biliyoruz. Bizim muhalefet olarak huzursuzluğumuzun herkes farkında ama. Ancak iş ülkeye dönük bir yaptırıma, sözlü veya eylemsel saldırıya dönüştüğü anda bu içerdeki farklılıklarımızı bir tarafa koymasını gerektiğimizi biliyoruz ve ortak pozisyon alma durumuna geçiyoruz" diye konuştu.
'ABD'NİN ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKESİ MUAMELESİ YAPMASINI KABUL ETMEYİZ'
Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde derin güvensizlik söz konusu olduğunu kaydeden CHP'li Yılmaz, şunları söyledi:
"ABD'nin Türkiye ile ilişkilerde temel noktalarda ayrıştığı, Türkiye'yi sadece kağıt üzerinde göstermelik müttefik olarak bunun gereğini yapacak eylemsel duruş sergilemediğini belirtmek isteriz. Türkiye, AKP yönetiminde benzer vakaları daha önce de yaşadı. Şimdiyse 2 bakana dönük böyle aşağılık bir uygulama devreye sokulmuştur. Bu hükümet sadece sözde dik durduğunu iddia ediyor. Eylem olarak hiçbir şey yapmıyor. Yapmadığı için kimse kale almıyor. Korkarız, Türkiye'nin itibarı bu ve benzeri olumsuzluklarda daha yerlerde sürünecek noktaya gelir. Bu papaz konusunda hükümetin bazı şeyleri açıklığa kavuşturması lazım. Türkiye, 'üçüncü dünya ülkesi' değildir, AKP istese bile olamaz. ABD'nin fütursuz, sorumsuz, aşağılık yaklaşımını asla kabul etmeyiz. Biz biliyoruz Türkiye'de yargı, hukuk demokrasi olmadığını; ama ABD'nin Türkiye'ye 'üçüncü dünya ülkesi' muamelesi yapmasını asla kabul etmeyiz."
'MÜTEKABİLİYET ÇERÇEVESİNDE KONUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ GEREK'
Türkiye'nin, ABD'nin kararına misliyle karşılık vermesi gerektiğini vurgulayan CHP'li Yılmaz, "Peki ne yapılması lazım? Misliyle karşılık vermek lazım. Bakınız Fetullah Gülen konusunu hükümet unuttu. Son 6 aydır hiçbir gazetede bu konu gündeme gelmiyor. ABD, papazı iyice hatırlar hale geldi; hükümet, Gülen'in iadesini unutturdu. Gülen'in iadesini gerçekleştirmeyen ABD'li bakan ve yetkililer konusunda benzer bir girişim Türkiye tarafından başlatılmalıdır. ABD bu konuyu ileri götürürse Türkiye'de ABD mevcudiyetini gözden geçirmesi gerekecektir. Böyle ittifak ilişkisi olmaz. Türkiye şamar oğlan değildir. Kimsenin haddi değildir. Türkiye hizaya getirilecek bir ülke değildir. Ne kadar basiretsiz yönetim olursa olsun halk, buna izin vermeyecektir. Bu bakanların çıkıp, pişkin pişkin iki gösterişsiz, boş cümle açıklama yapana kadar onların da ellerindeki imkanları devreye sokması lazım. Hükümetin mütekabiliyet çerçevesinde bu konuyu değerlendirmesi ve gerekli adımı atması gerekiyor. Aksi taktirde bu tehdit ve şantaj politikasının sadece hükümete değil, Türkiye'ye dönük yapıldığını ve yapılmaya devam edeceğinin hepimizin bilmesi lazım" diye konuştu. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP'li Yılmaz: ABD'ye misliyle karşılık vermek lazım haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ağustos 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:20
 • Guneş
  05:54
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  19:52
 • Yatsı
  21:20
Sayfa Başı