BURSA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

CHP’li Kayışoğlu, çocuk dilenciliğinin önlenmesi için meclis araştırması istedi

DHA
13.06.2017 - 16:52Son Güncelleme :
DHA

BURSA, (DHA)-  CHP Kadın ve Çocuk Haklarını İzleme Komisyonu üyesi, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, çocuk dilencilerle ilgili meclis araştırması istedi. Kayışoğlu, "Son dönemde artan çocuk dilenciler ise sosyal devlet kavramının yeniden sorgulanmasını gerekli kılmaktadır" dedi.
CHP Bursa Milletvekili Kayışoğlu, büyük şehirlerinde dilenci sayısındaki patlamanın bir nedeninin de Suriye ve Irak’ta yaşanan savaşlar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan mülteciler olduğunu bildirerek, "Mültecilerin kontrol altında tutulmak ve istismarların önüne geçmek için sosyal destek sağlamak yerine istedikleri gibi dolaşmalarına imkân verilmesi, bu müzmin yaranın daha da derinleşmesine neden oluyor” diye konuştu.
Kucağında bebeğiyle dilenen kadın, erkek ve çocuk görüntülerinin toplumsal yaşamın bir parçası haline gelmesinin bu durumu görünmez kıldığının altını çizen Altaca Kayışoğlu, dilenciliğin bir ihtiyaçtan çok kötü kişiler eliyle bir sektöre dönüştürülmüş olduğuna dikkat çekti. Her yıl binlerce çocuğun bu işe zorlandığını, dilenci mafyasının kurbanı haline geldiğini belirten, CHP Kadın ve Çocuk Haklarını İzleme Komisyonu üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, giderek dramatik bir hal alan dilenci çocuk meselesinin çözüme kavuşturulması için Meclis’in çözüm yolları üzerinde araştırma yapmasının bir zorunluluk oluşturduğunu ifade etti.
Gerçekten muhtaç olan ve bu nedenle dilenmek zorunda kalanların belediyeler ve devletin ilgili kurumlarınca belirlenip yardım yapılabilmesi, organize suç şebekelerinin elinde bulunan çocukların, kadınların, engelli ve yaşlıların kurtarılıp, sosyal devlet olmanın gereklerinin yerine getirilmesi için Meclis araştırması isteyen Altaca Kayışoğlu, şöyle devam etti:
“Ülke insanının vicdani ve dini duygularını kullanmak için dilenci mafyası tarafından daha çok bebekli ve çocuklu kadınların dilenmeye zorlandığı, büyüme çağında olan ancak sokaklarda büyümek zorunda kalan çocukların ise önlem alınmadığı takdirde gelecek açısından büyük bir soruna dönüşeceği açıktır. 50 binin üzerinde kadın, çocuk, yaşlı ve sakatın dilendirildiği Türkiye’de toplumsal duyarlılığımızı da tehdit eden bu duruma kayıtsız kalınması halinde masum çocukların, bebekli kadınların sokaklara düşmesine, bu işten para kazanan dilenci mafyasının daha da büyümesine devlet eliyle imkân verilmiş olacaktır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP’li Kayışoğlu, çocuk dilenciliğinin önlenmesi için meclis araştırması istedi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Şubat 2018, Perşembe
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  07:41
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  18:54
 • Yatsı
  20:12
Sayfa Başı