ÇANAKKALE HABERLERİ

CHP'li Başkanlardan törenin ardından ortak açıklama

DHA
31.03.2016 - 16:25Son Güncelleme :
DHA

ÇANAKKALE Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın ev sahipliğinde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen CHP'li Belediye Başkanları zirvesinde masaya yatırılan Çanakkale Deniz Zaferi ve Tüm Şehitleri Anma Günü törenleri ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

CHP'li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ev sahipliğinde gerçekleşen Çanakkale Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları Koordinasyon Toplantısı'nın ilk gündem konusunu, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü 101'nci Yıl Törenleri ile ilgili değerlendirmeler oluşturdu. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş, Geyikli Belediye Başkanı Ercan Yılmaz, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ve Kavakköy Belediye Başkanı Necati Kopça'nın katıldığı 22 Mart Salı günü yapılan toplantının ardından yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale halkı, büyük çoğunluğunu iktidar partisi yandaşlarının oluşturduğu kitleler nedeniyle, bugün yaşadığı topraklarda geçen büyük mücadelenin anma törenlerinde kendisine yer bulamamaktadır. Bu durum da biz belediye başkanlarına sorun olarak her tören ardından iletilmekte, tören esnasında stadyumda Çanakkale halkının temsilcilerine karşı takınılan tutum, katılanların kendi siyasi görüşlerini ifade eden tezahüratlar, kullanılan semboller, bir anda boşaltılan tribünlerin ardından devam eden törenlerin kitlesiz kalması, gazilerin, askerimizin boş tribünlerin önünden yürümesi, kent halkında ciddi rahatsızlıklar yaratmaktadır. Çanakkale Zaferi kuşkusuz ki Türkiye topraklarında yaşayan, yurt dışında yaşamını sürdüren tüm yurttaşlarımızın ortak değeri, ortak ruhudur. Ancak son yıllarda yaşananlar böylesine önemli anma törenlerinin ciddiyetine, saygınlığına, Çanakkale Ruhuna gölge düşürmekte, bu manzara ile karşılaşmak istemeyen pek çok Çanakkaleli törenlere gitmek istemediğini ya da tören alanlarına girmekte büyük sıkıntı duyduklarını sürekli bizlere iletmektedirler. Çanakkale halkının da törenlerde kendisine yer bulabilmesi için alternatif gündüz anma törenleri düzenlemek, fener alayına tüm ilçelerden katılımı daha da arttırmak adına gerekli çalışmaların yapılmasına karar verilmiştir"

"BAŞKAN GÖKHAN'A PROTESTOYU KINIYORUZ"

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü törenlerinde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın tören konuşması sırasında tribünlerden yükselen seslerin de eleştirildiği açıklamaya şöyle devam edildi:

"Yaşananlar bugüne dek Çanakkale'de düzenlenen anma törenlerinin saygınlığına alışık olunmayan bir tutumdu. Kent halkının temsilcisi olarak seçtiği Belediye Başkanı'nın, sesini duyurmaya, 101. yıla dair duygu ve düşüncelerini geniş kitlelerle paylaşmasına engel olmak adına girişilen bu çabaya maalesef, törenlerin izlendiği devlet kanalı da ortak olmuş, törenleri ekran başında izleyen halkımız konuşmanın kesilmesiyle hak ihlaline uğramıştır. Birbirimizin düşüncelerini paylaşmasak bile, farklı düşüncelere saygılı ve tahammüllü olmalıyız. Biz Çanakkale'nin Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları olarak, Sayın Ülgür Gökhan'a yapılan bu saygısızlığı, her birimize yapılmış sayıyor, alet edilenleri değil, bu tertibin planlayıcılarını acıyarak kınıyoruz. Bizler Belediye Başkanlığı görevimiz boyunca da, yurttaş olarak var olduğumuz sürece de, Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği laik, demokratik, özgürlükçü, aydınlık yoldan ilerlemeye devam edeceğiz, bu yolda bizi geri düşürmeye, karalamaya çalışacak tüm çabaların karşısında her zaman dimdik duracağız"

Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)

Fotoğraf

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden CHP'li Başkanlardan törenin ardından ortak açıklama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 16 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'li Başkanlardan törenin ardından ortak açıklama haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı