Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'de Baykal'ın sözleri gündem yarattı

  AA/İHA
  02.05.2017 - 14:58 | Son Güncelleme:

  Deniz Baykal'ın "Genel Başkan ben adayım diyorsa (2019) için, doğal olarak o adaydır. Eğer ‘ben aday değilim’ diyorsa derhal kurultayını olağanüstü çağırıp genel başkan olarak kimi istiyorsanız seçin o adayınız olacaktır demesi lazım" sözleri ve ”Abdullah Gül'ün yüzde 48'in adayı olabileceği yorumları için yeşil ışık yakması CHP'de gündem yarattı. Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "İkinci bir Ekmeleddin vakası yaşamak istemiyoruz. Konuşacaklarım var ama şimdilik bu kadar yeter. İkinci bir Ekmeleddin vakasına kanımın son damlasına kadar mücadele edeceğim" dedi.

  Partisinin olağan kurultayının öne çekilerek kasım ayında yapılmasının teknik olarak mümkün olmadığını savunan İnce, "Bu partiyi tartışmaya açar. İki yıl dolmadan olağan kurultay yapılamaz. 16 Ocak 2018'den önce olağan kurultay yapılması mümkün değildir. Partiyi tartıştırırız. Mahkemelere gider. Allah korusun, parti kayyuma gider." değerlendirmesinde bulundu. İnce sözlerini şöyle sürdürdü:  "Eğer arkadaşlarımız kasım ayında olağan kurultay planlıyorlarsa bu teknik olarak, hukuken mümkün değildir. Ama ben onlara bir yol göstereyim; hemen olağanüstü kurultayı toplayabilirler. Yapmalılar mı derseniz; Sayın Genel Başkan yaparsa bu çok şık olur. Madem kasımda olağan kurultay planlanıyor ve bu hukuken mümkün olmadığına göre, Sayın Genel Başkan kendisi olağanüstü kurultayı haziranda toplarsa çok şık olur. Hiç tartışma olmaz. Kim genel başkan seçilirse hepimiz onun yanında, arkasında dururuz. Önce 26'yı bütünleştirip, sonra 49'u sarıp sarmalamak için elimizden geleni yaparız."

  Baykal: Söylenmesi gerekenleri söyledimBaykal: Söylenmesi gerekenleri söyledim

  "BU AŞAMADA İMZA TOPLAMAYI DOĞRU BULMUYORUM"

  İnce, olağanüstü kurultay talebiyle imza toplamayı düşünüp düşünmediği sorusuna da bu aşamada imza toplamayı doğru bulmadığını, bunun partiyi tartışmaya açacağını söyledi.

  Baykaldan Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklamasıBaykal'dan Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

  'İKİNCİ BİR EKMELEDDİN VAKASINA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİM'

  Baykal'ın, 'Abdullah Gül yüzde 49'un adayı olabilir. Gül aday olursa değerlendirilmesi lazım' sözleriyle ilgili soruyu yanıtlarken de İnce, CHP Genel Başkanı'nın 2019 yılında cumhurbaşkanı adayı da olacağı yönündeki değerlendirmelerle ilgili ise bunu şimdiden konuşmayı şık bulmadığını kaydetti. İnce, herkesin kendi görüşlerini ortaya koyduğunu vurguladı.  CHP'de değişim talepleri olduğunun ifade edilmesi üzerine, sokakta da partide de değişim rüzgarları estiğini ve bunun herkes tarafından görüldüğünü düşündüğünü aktaran İnce, bunu basının önünde değil kurultayda tartışmayı tercih edeceğini söyledi. Baykal'ın 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le ilgili sözlerine ilişkin de "İkinci bir Ekmeleddin vakası yaşamak istemiyor. Konuşacaklarım var ama şimdilik bu kadar yeter. İkinci bir Ekmeleddin vakasına kanımın son damlasına kadar mücadele edeceğim." dedi.

  Kılıçdaroğlu: Gerekirse kapının önüne koyacağımKılıçdaroğlu: Gerekirse kapının önüne koyacağım

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı