ANKARA HABERLERİ

CHP’li milletvekillerinden, TBMM’de 'Gezi'nin üçüncü yıl dönümünde dövizli sloganlı eylem

DHA
31.05.2016 - 17:25 |Son Güncelleme :
DHA

Ümit KOZAN/ANKARA, (DHA)- CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Gezi eylemi düzenleyerek basın açıklaması yaptı.

CHP genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri genel kurul toplantısı sırasında TBMM basın kapısında Gezi eyleminin üçüncü yıl dönümünde dövizli, sloganlı eylem düzenledi. CHP Ankara milletvekili Tekin Bingöl, Gezi direnişinin Türkiye tarihine koymuş olduğu tavrın altın harflerle yazıldığını söyledi. Bingöl, "Biz Gezi’yi unutmayacağız, unutturmayacağız ve “Gezi’yi ve şehitlerimizi unutursak, kalbimiz kurusun’ diyoruz. Etkinliklerimizi tüm Türkiye kapsamında, genç kardeşlerimizle birlikte, bütün duyarlı yurttaşlarımızla birlikte sürdüreceğiz" diye konuştu.

Bingöl, Gezi olaylarının darbe olduğu iddialarının yalan ve algı oluşturmaya yönelik olduğuna dikkati çekerek, "Bunun en son örnekleri camide içki içildiği yalanı ve ‘Kabataş’ta başörtülü bacımıza saldırdı’ yalanıyla ortaya çıktı. Bu kesinlikle en ufak bir darbeyle alakası olmayan masum, İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın Taksim’i, Gezi Parkı’nın korumak adına iyi niyetli girişimden başka bir şey değildir. Alında olayı o boyutlara getiren ve o sonuçlara ulaştıran iktidarın ortaya koyduğu yaklaşımdır" diye konuştu.

Bingöl, şiddetle, baskıyla halkı yıldıramayacaklarını sözlerine ekledi. CHP Manisa milletvekili Tur Yıldız Biçer de, "Gezi, bastırılan, susturulan büyük kitlelerin sokakta kendisine hak aramasıdır” dedi. Biçer, “Gezi direnişi ‘bir anlıktı, oldu, bitti’ diyenlere inat hepimiz biliyoruz ki bu direniş her geçen gün Cerattepe, Karaman’da ve bütün çevre talanında yolsuzluğa, hırsızlığa karşı isyanda sesi yükselerek artmaktadır" diye konuştu.

Bursa milletvekili Orhan Sarıbal da, Türkiye Mimarlar Odası İstanbul Şubesini’nin Yıldız Sarayı’ndaki bürosunun hukuk dışı, baskıcı anlayışla boşaltılmak istendiğini belirterek, "Mimarlar odası başkanı ve bir grup yönetici göz altına alınmıştır. Bu tam da Gezi direnişinin yıl dönümüne gelmiş olması manidardır" dedi.

Milletvekilleri ellerinde Gezi eyleminde hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ve çeşitli dövizlerle sloganlar atarak, genel kurul salonuna tekrar döndü.FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden CHP’li milletvekillerinden, TBMM’de 'Gezi'nin üçüncü yıl dönümünde dövizli sloganlı eylem hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mayıs 2016 tarihinde saat 17 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP’li milletvekillerinden, TBMM’de 'Gezi'nin üçüncü yıl dönümünde dövizli sloganlı eylem haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2019, Cumartesi
 • İmsak
  06:19
 • Güneş
  07:48
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı